Pracownik tymczasowy 2013 - coraz młodszy i coraz lepiej wykształcony

W porównaniu do 2012 r., w tym roku znacznie wzrósł odsetek osób, którzy mają wykształcenie wyższe - wynosi on obecnie 14 proc. Oznacza to wzrost o 5 proc.- wynika z badania satysfakcji pracowników przeprowadzonego przez Work Express.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownik tymczasowy 2013 - coraz młodszy i coraz lepiej wykształcony

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

22 lis 2013 9:30


- Wyniki badania są zbliżone do ubiegłorocznych. Zmieniła się struktura demograficzna grupy oraz postawy wobec pracy tymczasowej, a także podnoszenia kwalifikacji - mówi Artur Ragan, ekspert Work Service.

Badanie satysfakcji pracowników tymczasowych zostało przeprowadzone we wrześniu bieżącego roku na reprezentatywnej próbie 813 osób. Spośród przebadanych osób 68 proc. stanowili mężczyźni, 32 proc. kobiety.

- W porównaniu z rokiem 2012, znacznie wzrósł udział liczby mężczyzn w całości zatrudnienia. Wynika to ze wzrostu liczby ofert pracy w sektorze produkcji, na stanowiskach tradycyjnie zajmowanych przez mężczyzn - komentuje Artur Ragan. - Dla porównania, w ubiegłym roku w Work Express pracowało 58 proc. mężczyzn oraz 48 proc. kobiet.

Więcej młodych

Podobnie jak w poprzednim roku, najwięcej pracowników tymczasowych, którzy brali udział w badaniu to mężczyźni poniżej 30 roku życia. Najmniejszą grupę pracowników stanowią osoby, które skończyły już 50 lat. Wynika to również z faktu, że oferty pracy tymczasowej w sektorze produkcji (który prowadzi pod względem liczby ofert pracy tymczasowej) są najczęściej kierowane do pracowników młodych z niewielkim doświadczeniem, wykonujących nieskomplikowane zadania.

- Młodsze osoby chętniej podejmują pracę tymczasową, ponieważ często jest to dla nich jedyna możliwość na zdobycie doświadczenia i szansa na stałą pracę - wyjaśnia Ragan.

Coraz lepiej wykształceni

Ponad połowa respondentów deklaruje, że ma średnie wykształcenie. Warto podkreślić, że w porównaniu z rokiem 2012, znacznie wzrósł odsetek osób, które mają wykształcenie wyższe (z 9 proc. w roku 2012 na 14 proc. w roku 2013).

Dodatkowo zmieniła się branża, w której pracuje najwięcej osób z wyższym wykształceniem. O ile w roku 2012 była to branża logistyczna, to w tym roku jest to branża automotive. Wynika to między innymi z upowszechniania się pracy tymczasowej jako sposobu na zdobycie pierwszych doświadczeń w zawodzie, zwłaszcza wśród absolwentów kierunków technicznych.

Najwięcej pracowników, którzy wzięli udział w badaniu, współpracuje dłużej niż 8 miesięcy zarówno z Work Express jak i Pracodawcą Użytkownikiem. Ponad 60 proc. pracowników tymczasowych zatrudnionych w WE jest związanych z agencją dłużej niż 4 miesiące.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.