×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownicy z Ukrainy powinni lepiej zarabiać. Inaczej wyjadą z Polski

Niska stawka godzinowa za pracę w Polsce to zdaniem Piotra Świrkowskiego, dyrektora zarządzającego w firmie Globetek, główny powód, przez który pracownicy ze Wschodu wyjeżdżają za pracą dalej na Zachód.

Pracownicy z Ukrainy powinni lepiej zarabiać. Inaczej wyjadą z Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Firma, na czele której stoi Świrkowski, specjalizuje się w rekrutacji – także z zagranicy – specjalistów w energetyce, petrochemii czy budownictwie i produkcji. Jak przyznaje jej szef, zniesienie obowiązku posiadania wiz przez obywateli Ukrainy wjeżdżających do krajów UE nie spowodowało boomu na ich przyjazd do Polski.

– Jest odwrotnie. Sporo ludzi wyjechało do Niemiec w pościgu za tym 1 tys. euro na miesiąc. Mamy coraz większe problemy z pozyskaniem pracowników szeregowych. Natomiast przy rekrutacji specjalistów, takich jak spawacze, monterzy czy ślusarze, nie odczuwamy większych trudności. 

Pytany o problemy w rekrutacji szeregowych pracowników przyznaje wprost – niska stawka godzinowa, jaką oferują pracownicy w Polsce. – Nawet po odjęciu kosztów dojazdu do Niemiec, wyjazd im się opłaca – mówi Świrkowski.

Tymczasem w jego opinii pracownicy z Ukrainy już ratują rozwój polskiej gospodarki. – W niektórych firmach zatrudnianie osób ze Wschodu stanowi 10-12 proc. całości załogi, ale mamy też klientów, gdzie stanowią oni połowę załogi – wylicza szef firmy Globetek. – W pierwszym przypadku możemy mówić o lekkiej pomocy i uzupełnianiu braków kadrowych, ale w przypadku drugiej grupy praca jest oparta na pracownikach z Ukrainy – podsumowuje. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy z Ukrainy powinni lepiej zarabiać. Inaczej wyjadą z Polski

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA