Pracownicy tymczasowi w Polsce? To już ponad pół miliona Polaków

Jak grzyby po deszczu pojawiają się w Polsce nowe agencje zatrudnienia. Tylko w ubiegłym roku powstało ich 569. To 14-procentowy wzrost w stosunku do 2012 r. Tym samym rośnie liczba osób skierowanych do pracy tymczasowej. W ubiegłym roku odnotowano 10-procentowy wrost.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy tymczasowi w Polsce? To już ponad pół miliona Polaków

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

14 lip 2014 5:28


Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w całym 2013 r. powstało 1278 nowych agencji, a 714 podmiotów zostało wykreślonych z rejestru. Wśród wszystkich agencji zatrudnienia w 2013 r. najpopularniejszą formą prawną były osoby fizyczne, które stanowiły ponad 41 procent podmiotów. Dane te wskazują na duże wahania na rynku, co rodzi wątpliwości co do jakości świadczonych usług.

– Od wielu lat Polskie Forum HR postuluje zwiększenie wymagań wobec podmiotów funkcjonujących na rynku agencji. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań do okrągłego stołu w sprawie pracy tymczasowej, mamy nadzieję, że uda nam się wypracować wspólne postulaty, które zaowocują zmianą istniejącego prawa i upowszechnieniem dobrych praktyk, takich jak przestrzeganie odpowiednich standardów oraz samokontrola agencji, co niewątpliwie podniesie jakość świadczonych usług na rynku – mówi Alicja Szepietowska, pełnomocnik zarządu Polskiego Forum HR.

Wśród całkowitej liczby agencji zatrudnienia w 2013 r. – 1610 podmiotów prowadziło działalność z zakresu pracy tymczasowej i w porównaniu do roku 2012 ich liczba zwiększyła się o 101 agencji. Największa liczba agencji pracy tymczasowej występowała w województwie mazowieckim – 325 i wielkopolskim – 220, najmniej agencji świadczyło tę usługę w województwie podlaskim – 11. Liczba pracowników tymczasowych wzrosła o 10 proc. a firm korzystających z pracy tymczasowej o 14 proc.

W ubiegłym roku wszystkie agencje zatrudnienia w Polsce skierowały do pracy tymczasowej w sumie 559 465 osób i w porównaniu do roku 2012 liczba ta wzrosła o 50 118 osób (10 proc.). Agencje zrzeszone w Polskim Forum HR skierowały do pracy tymczasowej łącznie 203 186 osoby, co stanowi 36 proc. wszystkich pracowników, którzy w ubiegłym roku wykonywali pracę tymczasową. Najwięcej osób zatrudnionych było w województwie mazowieckim 34 proc. i dolnośląskim prawie 18 proc. wszystkich pracowników. Najmniejsza liczba pracowników tymczasowych została zatrudniona w województwie świętokrzyskim 0,1 proc.

Rośnie również liczba firm, które korzystają z pracy tymczasowej, w 2013 roku liczba pracodawców użytkowników wyniosła 13 993 firmy, czyli nastąpił wzrost na poziomie 14 proc. Agencje należące do Polskiego Forum HR współpracowały z około 42 procentami wszystkich pracodawców użytkowników. Najwięcej pracodawców użytkowników funkcjonowało w województwie mazowieckim (4914) i śląskim (2008), a najmniej w podlaskim (64) i podkarpackim (70).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.