PARTNERZY PORTALU

Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Rekrutuje nie tylko budowlanka, gastronomia czy rolnictwo

Dla jednych wakacje to czas odpoczynku, dla innych – szansa na zarobek. Przed pandemią kandydaci mogli przebierać w ofertach. Jak będzie w tym roku?

Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Rekrutuje nie tylko budowlanka, gastronomia czy rolnictwo
Pracę sezonową zawsze najłatwiej znaleźć w miejscach wakacyjnych, np. nad morzem (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Jak co roku, najwięcej rekrutują branże charakteryzujące się sezonowością, takie jak rolnictwo i ogrodnictwo, branża budowlana, gastronomia, hotelarstwo, branża eventowa. 
 • Pracę sezonową zawsze najłatwiej znaleźć w miejscach wakacyjnych – nad morzem, w górach czy na Mazurach. Poza tymi lokalizacjami wiele firm poszukuje pracowników na zastępstwo w okresie urlopowym.
 • Najczęstszą formą zatrudniania pracowników sezonowych jest umowa o pracę tymczasową lub umowa-zlecenie.

Tegoroczny rynek pracy wakacyjnej wygląda inaczej niż w ubiegłych latach. Mateusz Żydek, ekspert agencji rekrutacyjnej Randstad wyjaśnia, że w porównaniu z najbardziej newralgicznym okresem 2020 roku, czyli najszerszego lockdownu, między majem i czerwcem 2021 poziom dostępnych ofert - jest wyższy nawet o 2/3, a liczba wakatów jest zbliżona do danych z porównywalnego okresu przed pandemią.

- W przypadku pracy wakacyjnej mamy wyraźny wzrost deklaracji pracodawców. O ile przed dwoma laty (2019 r.) jedynie 15 proc. z nich planowało zatrudnienie tymczasowych pracowników, o tyle teraz ten odsetek wzrósł do 25 proc. Możemy się zatem spodziewać wyraźnego wzrostu liczby takich ofert w kolejnych tygodniach – komentuje Mateusz Żydek.

Czytaj więcej: Takiego exodusu pracowników jeszcze w Polsce nie było. Wielu nie ma dokąd wracać

Iwona Szmitkowska, prezes Work Service (WS) zwraca z kolei uwagę, że pandemia wpłynęła na zapotrzebowanie na pracowników w branżach, które skupiają usługi i produkty pierwszej potrzeby, a także tych, które zaoferowały usługi umożliwiające firmom szybkie dostosowanie się do nowych warunków, w tym rozwój e-commerce czy pracę zdalną.

- W niektórych przypadkach wiązało się to z podwyżką wynagrodzeń. Zyskał sektor szeroko pojętej ochrony zdrowia i pielęgnacji. Na początku pandemii, wraz ze zwiększeniem popytu, wzrost zatrudnienia odnotowała również branża spożywcza. Również w powiązanych z branżą handlową centrach logistycznych i dystrybucji można było zaobserwować wzrosty zatrudnienia. Wynikało to głównie ze zmiany sposobu robienia zakupów i przeniesienia się klientów do internetu – mówi Iwona Szmitkowska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Rekrutuje nie tylko budowlanka, gastronomia czy rolnictwo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Staszek 2021-06-19 18:46:37

  Truskawki po 2 zł za kg w skupie czekają na zbiory.

 • Wolny czlowiek 2021-06-18 14:37:50

  I co za miske ryzu maja zap.. Wlasciele do roboty (...) ruszuc

 • Sypnij groszem 2021-06-17 16:33:55

  Ne ma kasy, Ne ma gluptaka.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA