×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracodawcy: Procedury hamują zatrudnianie cudzoziemców

  • Autor: PAP/AT
  • 22 paź 2019 15:50

Skomplikowane procedury legalizacyjne i wydłużający się czas trwania postępowań administracyjnych w sprawie zezwoleń na pracę i pobyt w Polsce hamują zatrudnianie cudzoziemców - oceniają pracodawcy z woj. śląskiego, postulując uproszczenie niektórych procedur.

Pracodawcy: Procedury hamują zatrudnianie cudzoziemców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców podkreślali podczas obrad, że konieczne są zmiany w stosownych przepisach, zwłaszcza w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
  • Ogromnym ułatwieniem byłoby wycofanie się z wymogu badania rynku, czyli uzyskania pozytywnej informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych z rodzimego rynku pracy, jako koniecznego załącznika do zezwolenia na pracę - zaznaczają.
  • Przedstawiciele firm narzekają na długi czas oczekiwania na załatwienie formalności związanych z zatrudnianiem obcokrajowców.

Sprawa formalności związanych z zatrudnianiem cudzoziemców była we wtorek (22 października) - na wniosek pracodawców - tematem obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców podkreślali podczas obrad, że konieczne są zmiany w stosownych przepisach, zwłaszcza w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W ocenie Związku, ogromnym ułatwieniem byłoby wycofanie się z wymogu badania rynku, czyli uzyskania pozytywnej informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych z rodzimego rynku pracy, jako koniecznego załącznika do zezwolenia na pracę. W obecnej sytuacji, gdy braki kadrowe na polskim rynku pracy są w dużej mierze uzupełniane właśnie przez cudzoziemców, przepis ten jest przestarzały i nie mający odniesienia do realiów - argumentują pracodawcy.

Przedstawiciele firm narzekają na długi czas oczekiwania na załatwienie formalności związanych z zatrudnianiem obcokrajowców. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach zapewnia o realizacji działań służących usprawnieniu obsługi, m.in. z wykorzystaniem środków z Funduszu Azylu Migracji i Integracji. Zmodernizowano już system kolejkowy, utworzono punkt informacyjno-doradczy dla cudzoziemców i uruchomiono infolinię dla osób spoza UE.

Czytaj też: Ponad 644 tys. cudzoziemców pracuje legalnie. Dominują młodzi mężczyźni

"Prócz tego stworzono kilkanaście nowych etatów dla dodatkowych pracowników. Te rozwiązania pozwoliły skrócić czas oczekiwania na wydanie zgody z pół roku nawet do dwóch miesięcy" - powiedziała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pracodawcy: Procedury hamują zatrudnianie cudzoziemców
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • HR 2019-10-23 09:22:29

    Tego typu uwagi są już od lat, a wciąż legalizacja obcokrajowca zajmuje coraz dłużej a nie krócej. Pracodawca musi pamiętać o coraz większej ilości dat i procedur (poinformowanie urzędu o zaprzestaniu pracy obcokrajowca, sprawdzenie dat przyjazdu, weryfikacja dokumentów, dogadanie się z obcokrajowcem ile już pracował w PL a czasami on nie widzi swojego zatrudnienia tak samo jak prawo lub jego poprzedni pracodawcy) , wciąż obcokrajowiec i pracodawca musi zanosić masę dokumentów papierowych mimo, że cyfrowo zostały już wysłane dnie lub tygodnie wcześniej przy rozpoczynaniu drogi legalizującej zatrudnienie. Dodatkowo systemy informatyczne inaczej liczą daty niż jest to zapisane w ustawie i tak podczas wypełniania wniosku on-line wszystko się zgadza a miesiąc później Pani z urzędu piszę, że trzeba dokonać korekty wniosku bo daty się nie zgadzają. Urzędy mają braki kadrowe, wiec często partnerem w urzędzie jest osoba, która wie mniej o zawartości i zastosowaniu Ustawy o Cudzoziemcach i Ustawy o Promocji Zatrudnienia plus innych Rozporządzeniach niż Pracodawca/Rekruter, który jest po drugiej stronie okienka lub telefonu. Tu nie chodzi o szukanie tańszej siły roboczej, lecz o możliwość zatrudnienia kandydata, który wysyła swoje dokumenty w odpowiedzi na ogłoszenia i zamiast dostać odpowiedź "zapraszamy w przyszłym tygodniu/miesiącu", to możne liczyć na odpowiedź "Jak się uda to za 3 miesiące może Pana zalegalizujemy". Obcokrajowcy muszą się jakoś utrzymać a proces rekrutacji i legalizacji w Polsce to dla nich swego rodzaju limbo, w którym liczą, ze procedura się nie przedłuży i w końcu będą mogli zacząć legalnie zarabiać, odprowadzać podatki etc.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA