×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracodawcy potrzebują Ukraińców - pandemia tego nie zmieniła

  • Justyna Koc
    jk
  • 11 sie 2020 20:00

Redukcja zatrudnienia związana z pandemią dotknęła wielu polskich pracowników, zwłaszcza pracowników tymczasowych. Okazuje się jednak, że zapotrzebowanie na Ukraińców nie słabnie.

Pracodawcy potrzebują Ukraińców - pandemia tego nie zmieniła
Pracownicy z Ukrainy są bardziej elastyczni i skłonni do przemieszczania się za pracą, jeśli otrzymają atrakcyjną dla nich ofertę oraz bezpłatne lub tanie zakwaterowanie. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Agencja Trenkwalder odnotowała średnio o 70 proc. więcej zamówień na rekrutację obcokrajowców w porównaniu do poprzednich miesięcy.
  • Nowe zasady kwarantanny na Ukrainie mogą zatrzymać pracowników w Polsce - wiele osób nie będzie chciało wracać do swojego kraju, bo będzie się to wiązało z koniecznością odbycia dwutygodniowej kwarantanny.
  • Pandemiczne przepisy ułatwiają zatrudnianie obcokrajówców - automatyczne wydłużenie pobytu w Polsce możliwe od kilku miesięcy.

Pomimo wzrostu bezrobocia w Polsce w ostatnich miesiącach (wzrost o 0,8 proc. rok do roku – z 5,3 proc. w czerwcu 2019 do 6,1 proc. w czerwcu 2020 – dane GUS), nie obserwujemy spadku zapotrzebowania na pracowników z Ukrainy  w polskich firmach.

- Początkowo stopniowe odmrażanie gospodarki zbiegło się z sezonem prac tymczasowych w rolnictwie, więc osoby, które utraciły pracę w przemyśle, szybko znalazły tam nowe zatrudnienie. Wzrost zainteresowania Ukraińcami dotyczy nie tylko branży rolnej. Zapotrzebowanie zgłaszają nam firmy logistyczne, budowlane oraz coraz więcej firm produkcyjnych, również tych z branży automotive. Obecnie notujemy średnio o 70 proc. więcej zamówień na rekrutację obcokrajowców w porównaniu do poprzednich miesięcy – mówi Ewelina Glińska–Kołodziej, dyrektor operacyjny agencji zatrudnienia Trenkwalder.

Mobilni i zmotywowani

Redukcja zatrudnienia związana z pandemią dotknęła wielu polskich pracowników, zwłaszcza pracowników tymczasowych. Jednak Polacy w przeciwieństwie do Ukraińców, nie są gotowi na poszukiwanie pracy poza swoim miejscem zamieszkania.

- Pracownicy z Ukrainy są bardziej elastyczni i skłonni do przemieszczania się za pracą, jeśli otrzymają atrakcyjną dla nich ofertę oraz bezpłatne lub tanie zakwaterowanie. I chociaż wydawać by się mogło, że zakwaterowanie jest dodatkowym kosztem, to dla polskich pracodawców ma to pewien plus – podnosi lojalność zagranicznego pracownika - mówi Daniel Sola, dyrektor projektów międzynarodowych w agencji zatrudnienia Trenkwalder.

Ponadto polskie firmy cenią gotowość do realizacji dodatkowych zleceń oraz pracy w nadgodzinach, gdy pojawi się taka potrzeba. Ukraińcy również chętniej wybierają takich pracodawców. Cel zarobkowy stawiają na pierwszym miejscu.

Łatwiej zostać i pracować

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy potrzebują Ukraińców - pandemia tego nie zmieniła
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA