×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracodawcy pod ścianą. Ukraińcy nadal będą opuszczać Polskę

  • jk
  • 13 kwi 2022 14:56

Braki kadrowe doskwierają zarówno Ukrainie, jak i Polsce. Według ekspertów zarówno rząd, jak i pracodawcy, muszą działać równolegle w dwóch kierunkach. Po pierwsze - przystosować procesy firmach pod kątem zatrudnienia kobiet z Ukrainy - tam, gdzie to tylko jest możliwe. Po drugie, maksymalnie otworzyć rynek pracy dla obywateli innych państw.

Pracodawcy pod ścianą. Ukraińcy nadal będą opuszczać Polskę
Według ekspertów zarówno rząd, jak i pracodawcy, muszą działać równolegle w dwóch kierunkach (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Ukraina ma obecnie problemy z funkcjonowaniem infrastruktury krytycznej i logistyką. Dotkliwie brakuje np. kierowców ciężarówek dla dostarczania produkcji spożywczej do zaatakowanych przez Rosję miast.
  • Problemy z pracownikami ma także Polska - od 24 lutego 2022 r. Polskę opuściło ponad pół miliona mężczyzn, połowę z nich stanowią pracownicy z branży budowlanej oraz kierowcy samochodów ciężarowych.
  • Polskie firmy muszą przystosować procesy firmach pod kątem zatrudnienia kobiet z Ukrainy, a także maksymalnie otworzyć rynek pracy dla obywateli innych państw.
  • Sytuacja Ukraińców na polskim rynku pracy będzie jednym z tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 25-27 kwietnia w Katowicach. Trwa rejestracja na wydarzenie.

Do ukraińskiego parlamentu trafił projekt ustawy przewidujący, że w warunkach stanu wojennego mężczyznom podlegającym mobilizacji, którzy obecnie przebywają za granicą i nie wrócą do Ukrainy, grozi od 5 do 10 lat więzienia.

Projekt podpisany przez 24 deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy, w tym Fedora Wenisławskiego, przedstawiciela prezydenta w Sądzie Konstytucyjnym, wzbudza wiele kontrowersji wśród ekspertów i liderów opinii publicznej, więc jego los nie jest jeszcze przesądzony. Mimo to już widać intencje ukraińskiej władzy, aby zabezpieczyć się na wypadek dalszej eskalacji wojny.

Braki kadrowe

Chodzi nie tylko o wojsko – Ukraina ma obecnie problemy z funkcjonowaniem infrastruktury krytycznej i logistyką. Dotkliwie brakuje np. kierowców ciężarówek dla dostarczania produkcji spożywczej do zaatakowanych przez Rosję miast.

- Jeszcze na samym początku wojny mówiliśmy, że inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę spowoduje istotne i trwałe zmiany w strukturze migracji z Ukrainy i na polskim rynku pracy. Od 24 lutego Polskę opuściło ponad pół miliona mężczyzn, połowę z nich stanowią pracownicy z branży budowlanej oraz kierowcy samochodów ciężarowych. Im dłużej potrwa wojna, tym bardziej te zmiany będą się pogłębiać. Będzie to oznaczało jeszcze większy odpływ ukraińskich mężczyzn w wieku 18-65 lat – komentuje Karolina Szleszyńska, wiceprezeska międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy pod ścianą. Ukraińcy nadal będą opuszczać Polskę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA