Praca za granicą: Work Service też namawia na Islandię. Tu oferują pracę i dobre zarobki

• 40 proc. firm w Islandii boryka się z brakami pracowników.
• Ofert pracy dla Polaków w Islandii nie będzie brakować.
• Nasi rodacy mogą liczyć na wynagrodzenie godzinowe w przedziale od 11 do 14 euro oraz opiekę polskojęzycznego koordynatora na miejscu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca za granicą: Work Service też namawia na Islandię. Tu oferują pracę i dobre zarobki

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

13 wrz 2016 11:15


Najniższa w Europie stopa bezrobocia i ponad 40 proc. firm borykających się z brakami pracowników - to główne czynniki przyciągające zagranicznych pracowników na Islandię. Polacy na tej wyspie, liczącej niewiele ponad 334 tys. mieszkańców, stanowią obecnie największą grupę obcokrajowców. Z danych Work Service Express wynika, że ich liczba może rosnąć. Ofert pracy dla naszych rodaków, szczególnie w sektorze budowlanym w tym kraju nie będzie brakować.

O tym, że kierunek islandzki może być szczególnie atrakcyjny pisaliśmy już w sierpniu: Praca na Islandii: Nowy kierunek emigracji zarobkowej Polaków

Z danych Eurostatu za lipiec 2016 roku wynika, że na Islandii odnotowywana jest najniższa stopa bezrobocia w całej Europie. Wynosi obecnie 2,8 proc. i jest to lepszy wynik niż np. w Niemczech, Czechach czy Wielkiej Brytanii. Na Islandii bez zatrudnienia znajduje się ok. 6 tysięcy osób, a wskaźnik osób aktywnych zawodowo przekracza poziom 80 proc.

Stopa bezrobocia w krajach UE w lipcu 2016 r. (Źródło: Eurostat) Stopa bezrobocia w krajach UE w lipcu 2016 r. (Źródło: Eurostat)

- Gospodarka Islandii w ostatnich miesiącach bardzo dynamicznie się rozwija, ale zaczyna tam brakować rąk do pracy. Z badań Banku Centralnego Islandii wynika, że ponad 40% firm odczuwa problemy rekrutacyjne, dlatego też coraz chętniej zatrudniani są pracownicy zza granicy. To powoduje, że w ostatnim czasie obserwujemy stały trend wzrostu liczby ofert pracy na wyspie skierowanych również do polskich pracowników – komentuje Marek Truskolaski, Prezes Work Service Express.

Nowe otwarcie po kryzysie 2008 roku

Obecnie wiele firm budowlanych działających na islandzkim rynku, rekrutuje pracowników zagranicznych, do realizacji zamówień w sektorze budowlanym. Dzieje się tak, bo brakuje wykwalifikowanych w tej dziedzinie rodzimych pracowników. Głównym powodem są skutki emigracji, która nastąpiła po 2008 roku. Wówczas wielu pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami opuściło wyspę i wyjechało np. do Norwegii.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.