Praca za granicą: Większość Polek skłonna do emigracji. Najpopularniejsza Wielka Brytania i Niemcy

• Aż 66 proc. Polek w wieku 18–60 lat jest skłonnych wyjechać do pracy za granicę – wynika z badania „Polki o pracy za granicą”.
• Najczęściej motywują je do tego kwestie finansowe (36 proc.), a także chęć zwiedzania świata i nauki języka obcego.
• Słaba znajomość języka jest wskazywana jako największa przeszkoda w podjęciu zatrudnienia za granicą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca za granicą: Większość Polek skłonna do emigracji. Najpopularniejsza Wielka Brytania i Niemcy

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl/AT

16 lut 2017 10:54


Najatrakcyjniejszymi krajami do wyjazdu do pracy są dla Polek Niemcy i Wielka Brytania. Jeśli chodzi o Niemcy, decydującym czynnikiem jest bliskie położenie. W przypadku Wysp główne znaczenie ma znajomość języka angielskiego. Na kolejnych miejscach znajdują się Norwegia i Holandia.

Większość badanych kobiet najchętniej podjęłaby za granicą pracę prostą. Najwięcej wskazań dotyczyło sprzątania i prac porządkowych (66 proc.) oraz prac przy zbiorze warzyw i owoców (61 proc.). Nieco mniej Polek chciałoby zostać opiekunką do dzieci (54 proc.), pracować w kuchni (53 proc.), wykonywać pracę biurową (50 proc.) lub zatrudnić się jako opiekunka osób starszych (40 proc.), w przypadku kobiet w wieku 45–60 lat odsetek ten wzrasta do 48 proc.

Do pracy za granicę wyjeżdżają przeważnie kobiety młode (25–34 lata), z wyższym wykształceniem, mieszkanki dużych miast. Starsze Polki są skłonne do podjęcia zatrudnienia za granicą zdecydowanie rzadziej. Część z nich się jednak na to decyduje.

- Rynek pracy w Polsce preferuje raczej osoby młode. Dlatego trudno się dziwić, że kobiety w wieku powyżej 40 lat starają się znaleźć zajęcie nawet poza granicami kraju. Dotyczy to zwłaszcza osób z prowincji. Często praca za granicą to dla nich szansa na aktywizację zawodową i wsparcie budżetu – mówi Ramona Snarska, dyrektor ds. budowania relacji z klientami z firmy Promedica24.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.