PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Praca za granicą w pandemii – piętrzą się trudności. Także podatkowe

Obostrzenia związane z pandemią COVID-19 dotykają wszystkich, ale w sposób szczególny tych, którzy do pracy wyjeżdżają za granicę. Pojawiają się bowiem wymogi kwarantanny przed rozpoczęciem pracy czy konieczność wykazania się aktualnym, ujemnym wynikiem testu na COVID-19. Dla polskich pracowników pojawia się jeszcze jeden problem. Polskie prawo podatkowe już wkrótce stanie się dla nich wyjątkowo niekorzystne.

Praca za granicą w pandemii – piętrzą się trudności. Także podatkowe
Obostrzenia związane z pandemią COVID-19 dotykają wszystkich, ale w sposób szczególny tych, którzy do pracy wyjeżdżają za granicę. (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Swoboda przemieszczania się to jedno z podstawowych wolności obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Musimy jednak pamiętać, że szczególnie w czasach globalnej walki z koronawirusem prawo to może być ograniczane.
  • Jak wyliczyła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pandemia koronawirusa szczególnie dotknęła migrantów i osoby poszukujące pracy poza granicami swojego kraju.
  • Zgodnie z wyliczeniami takie osoby w dużej części poszukują pracy w gastronomii, hotelarstwie i turystyce. Te branże są szczególnie dotknięte obostrzeniami w całej Europie, a więc oferują znacznie mniej miejsc pracy.

Sytuacja związana z rozwojem pandemii koronawirusa jest wyjątkowo dynamiczna. Walcząc z rosnącą liczbą zachorowań kolejne państwa wprowadzają nowe restrykcje, a nawet całkowity lockdown. Taki stan rzeczy nie pozostaje bez wpływu na rynek ofert pracy dla Polaków w Polsce i za granicą.

- Praca w Polsce i za granicą to dwa różne tematy. Na sytuację w Polsce wpływa bezpośrednio sytuacja finansowa firm, których często nie stać na utrzymanie obecnych pracowników, nie mówiąc o pozyskiwaniu nowych. Praca za granicą, w bogatszych państwach, obarczona jest z kolei komplikacjami spowodowanymi obostrzeniami związanymi z pandemią – wyjaśnia Adam Lis z serwisu z ogłoszeniami o pracę Jober.pl.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Swobody w czasach pandemii

Swoboda przemieszczania się to jedno z podstawowych praw przysługujących mieszkańcom Unii Europejskiej. Musimy jednak pamiętać, że szczególnie w czasach globalnej walki z koronawirusem nie jest ona nieograniczona.

Państwa członkowskie nie mogą odmawiać wjazdu na swoje terytorium. Mogą jednak wprowadzić regulacje, które mają na celu walkę z epidemią, szczególnie jeśli dana osoba przyjeżdża ze strefy „czerwonej”. Władze mogą wówczas wymagać poddania się kwarantannie lub udostępnienia negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca za granicą w pandemii – piętrzą się trudności. Także podatkowe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ludwika 2020-11-13 08:58:18

    Jest coraz trudniej wyjechać do pracy za granicą. Ja to się cieszę, że jak jechałam niedawno na kolejne zlecenie jako opiekunka do Niemiec, to Promedica24 sama zapłaciła za test i nie musiałam się o nic martwić. Dzięki temu uniknęłam kwarantanny po przyjeździe na miejsce.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA