×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca za granicą: Oto co trzeba wiedzieć

Wyjeżdżając do pracy za granicą najlepiej zacząć od napisania CV spełniającego wymogi zagranicznego pracodawcy. Ważne jest też zapoznanie się z warunkami zatrudnienia, kosztami życia i kulturą pracy w wybranym kraju.

Praca za granicą: Oto co trzeba wiedzieć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Najskuteczniejsze w szukaniu pracy za granicą są serwisy internetowe z ogłoszeniami.

• Osoby z Polski chcące pracować w innych krajach Unii Europejskich nie potrzebują specjalnych pozwoleń na pracę. Jednak już Wielkiej Brytanii pracodawcy wymagają kompletu dokumentów.

• Koniecznie należy zapoznać się z zasadami pisania CV.

• Umowa z zagranicznym pracodawcą zawierana jest na zasadach podlegających tamtejszemu prawu pracy.

• Przed wyjazdem należy zapoznać się z tematyką podatków w danym kraju i tym, czy będziemy musieli mimo migracji, płacić je także w Polsce.

• Do międzynarodowego środowiska pracy przenikają także kwestie obyczajowe i to, „co wypada i nie wypada”.

*****

Jak poradzić sobie na rynku pracy w innym kraju?

Poszukiwanie pracy za granicą

Myśl o tym, jak szukać pracy za granicą, jest kolejną, która pojawia się po decyzji o wyjeździe. Proces poszukiwania pracy za granicą przez Polaków jest lustrzanym odbiciem tego, jak cudzoziemcy szukają pracy u nas. Najskuteczniejsze są serwisy internetowe z ogłoszeniami o pracę. Aż 68 proc. cudzoziemców w ten sposób szukało pracy, a 35 proc. faktycznie tak znalazło zatrudnienie.

Czytaj też: Jak skutecznie szukać pracy za granicą?

Dość skuteczne okazały się również biznesowe portale i agencje pośrednictwa, a dopiero w dalszej kolejności media społecznościowe. W przypadku Polaków, którzy często mają już bliskich w krajach europejskich – ważną rolę w poszukiwaniu pracy za granicą odegrać może również rodzina i znajomi.

Aplikowanie i pozwolenia na pracę

Osoby z Polski chcące pracować w innych krajach Unii Europejskich nie potrzebują specjalnych pozwoleń na pracę. Jednak już Wielkiej Brytanii pracodawcy wymagają kompletu dokumentów, np. National Insurance Number, który można wyrobić po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Posiadanie takiego numeru pozwala na odprowadzanie podatków i płacenie składek ubezpieczeniowych. Poza tym wymagane jest potwierdzenie miejsca zamieszkania. Może to być rachunek za prąd, wodę czy umowa najmu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Praca za granicą: Oto co trzeba wiedzieć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • czapa 2017-11-27 20:18:01

    @ooo a tam ucza też dorosłych, co nic nie mówią w języku w ogóle?

  • ooo 2017-11-23 18:26:35

    Ludzie, ważne jest, żeby trochę języka chociaż znać, bo można lepszą pracę znaleźć... Ja się uczyłam w wwarszawie w szkole wsc cr i mnie nauczyli w trzy miesiące tak, ze się umiem jakoś tam dogadać

  • mirona 2017-11-23 15:47:28

    co do pracy za granica to mam bardzo pozytywne doswiadczenia z agencja No Problem. mozna tam znalezc szeroki zasob informacji nt prezentowanych przez nich ofert, sa otwarci na kontakt i chetni do pomocy. korzystalam z ich pomocy 2x i jak dotad sie nie zawiodlam. pozdrawiam mirona

  • marzanna 2017-11-20 18:05:46

    Jak się załatwia pracę przez agencję to sporo z tych problemów odpada. Jeżdżę do UK z Promedica24 opiekować się seniorami i transport, wyżywienie i mieszkanie mam załatwione. Do tego szkolenia online, bonusy lojalnościowe. Nie ma co narzekać.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA