Praca za granicą, oferty: Jak nie dać się oszukać?

Internetowe oferty pracy za granicą zawsze wyglądają atrakcyjnie. W rzeczywistości nie zawsze tak. Co zrobić, aby zagraniczna praca nie okazała się nieporozumieniem?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca za granicą, oferty: Jak nie dać się oszukać?

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl/AT

28 lis 2017 12:46


• Jeśli wyjeżdżamy do pracy za granicę, możemy skorzystać z usług pośrednika.

• Przed skorzystaniem z danej oferty należy zwrócić uwagę na warunki i sposób ich przedstawienia.

• W przypadku problemów o pomoc najlepiej zwrócić się do konsulatu.

Dobre wynagrodzenie, zapewnione zakwaterowanie i posiłki, legalne zatrudnienie – w internetowych ofertach pracy za granicą wszystko zawsze wygląda atrakcyjnie. Niestety w rzeczywistości wcale nie musi być tak różowo.

Agencja pomoże

Jeśli wyjeżdżamy do pracy za granicę, możemy skorzystać z usług pośrednika. Powinna być to jednak firma legalna – wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.

- W polskim prawie mamy wymóg, który zobowiązuje pośrednika do zawarcia z wysyłaną osobą umowy o skierowanie. Jest to umowa prawa cywilnego. Stanowi swego rodzaju gwarancję, że w firmie, do której jedziemy pracować, zastaniemy przedstawione nam warunki - mówi Dagmara Chudzińska-Matysiak, menedżer regionu w Randstad Polska.

Gdyby zaś okazało się, że są one inne, daje nam podstawę do podjęcia odpowiednich działań.

Nie daj się nieuczciwemu pośrednikowi

Przed skorzystaniem z danej oferty pracy należy rzecz jasna zwrócić uwagę na warunki i sposób ich przedstawienia. Często zdarza się, że nieuczciwi pośrednicy prezentują wynagrodzenie nie rzeczywiste, ale zawyżone, na które można liczyć nie z miejsca, tylko dopiero po spełnieniu określonych wymogów.

Czytaj też: Jak skutecznie szukać pracy za granicą?

Trzeba być ostrożnym. Bardzo mocno powinno nas zaniepokoić np. to, że agencja oczekuje od nas jakichś opłat przed wyjazdem lub nie chce podpisać z nami umowy jeszcze w Polsce.

Oszukano cię. Co wtedy?

Niestety może zdarzyć się tak, że nie byliśmy ostrożni, nie sprawdziliśmy uczciwości agencji pracy i zostaliśmy oszukani – jesteśmy w obcym kraju i nie wiemy, co robić. Próba kontaktu z pośrednikiem zazwyczaj w takim przypadku nic nie daje, o pomoc najlepiej zwrócić się do konsulatu. Warto też mieć ze sobą pieniądze, które wystarczą na powrót do Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Olga 2018-02-02 11:01:54

Ofert pracy za granicami kraju jest sporo, tylko trzeba dobrze szukać. Ja nie chciałam w ciemno jechać bo nigdy nie wiadomo na co się trafi. Koleżanka, która jest na zleceniu z promedica24 jako opiekunka w Anglii poleciła mi wyjazd. Jestem tu 2 miesiąc i przyzwyczajam się do tego co robię.

Marzena 2017-12-21 22:00:31

Wydaje mi się, że żeby mieć całkowitą pewność, że nikt nas nie oszuka to jednak trzeba wziąć i jechać z agencją. Ja jeżdżę z EJ JOB i załatwiają zakwaterowanie, co jest ciężkie do ogarnięcia na własną rękę i generalnie się czuje, że nie jest się z tym samemu.

bogdan 2017-11-29 19:44:49

komentarz wnosi więcej niż sam artykuł, nie zawierający żadnego konkretu