• Ze względu na korzystne warunki pracy panujące za granicą, coraz więcej Polaków decyduje się na opuszczenie ojczyzny i przeprowadzkę na Zachód.
• Głównie do: Niemiec, Holandii, Norwegii, Finlandii, Islandii.
• Przed wyjazdem należy się jednak odpowiednio przygotować.
Niemcy, Holandia, Norwegia, Finlandia, Islandia - to niewątpliwie bardzo interesujące kierunki emigracji zarobkowej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z trudności związanych z wyjazdem jakie mogą nas spotkać. Niemniej jednak, poprzez odpowiednie przygotowanie do wyjazdu za granicę, jesteśmy w stanie ograniczyć do minimum problemy związane ze zmianą kraju.
Research – podstawa sukcesu
Pierwszy etapem przygotowań do wyjazdu powinno być zebranie jak największej ilości informacji o miejscu, do którego wyjeżdżamy. Jeśli mamy znajomych, którzy mieszkają lub mieszkali w przeszłości w kraju, do którego chcemy wyjechać, spytajmy ich. Nic nie zastąpi informacji z pierwszej ręki.
Innym ważnym źródłem informacji jest Internet. Koniecznie trzeba sprawdzić jak kształtuje się sytuacja na rynku pracy oraz jakie są koszty życia w danym kraju. W kontekście jakości życia w kraju, do którego chcemy wyjechać, informacją niemniej istotną niż ceny produktów jest parytet siły nabywczej.
Czytaj też: Dlaczego ludzie decydują się na emigrację zarobkową?
Ujmując to w najprostszych słowach, jest to stosunek cen za towary i usługi do zarobków. Przykładowo ceny w Norwegii, potrafią być trzy razy wyższe niż w Polsce. Jednakże zarobki również stanowią wielokrotność polskiej pensji. W ostatecznym rozrachunku można zaoszczędzić więcej niż w Polsce, zwłaszcza gdy zarobione pieniądze planujemy wydać w ojczyźnie.
Praca
Sytuacją idealną jest znalezienie pracy już w Polsce. Poszukiwania pracy powinniśmy zacząć od odwiedzenia portali z ofertami pracy. Warto zapoznać się z opiniami na temat danego pracodawcy. Również wiele agencji zatrudnienia oferuje bezpłatną pomoc w znalezieniu pracy za granicą. Warto korzystać jedynie z pośrednictwa sprawdzonych agencji (zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia KRAZ i posiadających odpowiednie certyfikaty).
Koniecznie trzeba sprawdzić jak kształtuje się sytuacja na rynku pracy oraz jakie są koszty życia w kraju do którego emigrujemy (fot.pixabay)
Jeśli decydujemy się na poszukiwanie pracy już na miejscu, koniecznie trzeba pamiętać o zabraniu oszczędności, które wystarczą nam na pokrycie wydatków przez pierwsze kilka miesięcy, jeszcze zanim zaczniemy zarabiać.
Mieszkanie
Podobnie jak o pracę, o zakwaterowanie również powinno zadbać się przed wyjazdem. Warto sprawdzać portale internetowe oraz grupy na Facebook’u oferujące mieszkania do wynajęcia. Część pracodawców oferuje załatwienie zakwaterowania dla pracowników.
Pamiętajmy, aby w umowie zawrzeć zapis o opłatach i stanie, w którym odebraliśmy lokum. Dopytaj również o sprzęty dostępne na mieszkaniu (pościel, sprzęty kuchenne, urządzenia AGD i RTV).
Transport
Jeśli nie posiadamy własnego samochodu lub nie chcemy zabierać go ze sobą za granicę, jesteśmy skazani na połączenia samolotowe, autobusowe lub pociągowe. Czasy gdy bilety trzeba było kupować z dużym wyprzedzeniem, na szczęście minęły bezpowrotnie. Niemniej jednak, warto odpowiednio wcześniej sprawdzać dostępne połączenia, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. W szczególności jeśli wiemy, a prawdopodobnie tak będzie, że musimy zabrać ze sobą duży bagaż.
Kolejnym ważnym czynnikiemdotyczącym podróży, o którym trzeba pamiętać, jest liczba podróżujących. Miejmy na uwadze, że jeśli panujemy podróżować z rodziną, znalezienie transportu będzie trudniejsze.
Innym sposobem transportu, który stał się popularny w ostatnich latach, jest blablacar, czyli współdzielenie przejazdu samochodem z osobami jadącymi w to samo miejsce co my.
Przejazdy w granicach całej Europy można znaleźć na stronach internetowych. Opłaca się również śledzić grupy na Facebook’u dotyczące miasta/kraju naszej emigracji. Tam również często ogłaszają się rodacy, oferujący wspólny przejazd.
Dokumenty
Absolutnie kluczową kwestią jest zabranie ze sobą dokumentów takich jak:
* dowód tożsamości lub paszport
* ksero dowodu tożsamości oraz innych ważnych dokumentów. Na wypadek utraty oryginałów, warto posiadać kopię dokumentów. Ułatwiają one potwierdzenie tożsamości i formalności związane z wydawaniem nowych dokumentów. Poza tym pamiętaj o tym, aby nie przekazywać osobom trzecim oryginalnych pism, a jedynie ich kopie.
* zezwolenie na pobyt i pracę (o ile jest to wymagane)
* wszelkie umowy w sprawie pracy oraz zakwaterowania
* potrzebne certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające określone umiejętności
* ubezpieczenie zdrowotne
* inne dokumenty, które mogą przydać się za granicą (np. akt urodzenia, akt zawarcia związku małżeńskiego, dokumenty o przebytych chorobach, dokumenty związane z otrzymywanymi świadczeniami socjalnymi)
Język i certyfikaty
Przygotowanie językowe to również bardzo istotny element wyjazdu. Znajomość języka obcego bezapelacyjnie ułatwia zarówno życie za granicą, jak i cały proces aklimatyzacji. Pamiętajmy, że na samym początku naszego pobytu czeka nas dużo formalności. Jeśli to możliwe, zapiszmy się przed wyjazdem na kurs językowy lub sami zadbajmy o to, aby osiągnąć komunikatywny stopień znajomości języka obcego.
Na samym początku ułatwi nam to radzenie sobie z codziennymi w banku, szpitalu czy też na poczcie, jak i porozumiewanie się z pracodawcą w miejscu pracy. Ponadto jeśli wiemy, że w przyszłości będziemy potrzebować odpowiednich certyfikatów, wyróbmy je przed wyjazdem. Powinno to być zarówno tańsze jak i łatwiejsze rozwiązanie. Zadbajmy również o przetłumaczenie ich na język kraju, do którego wyjeżdżamy.
Dodatkowe sprawy, o których warto pamiętać w trakcie przygotowywania się do wyjazdu:
* zebranie oszczędności, które pozwolą na spokojne życie, na wypadek nieprzewidzianych sytuacji
* zadbanie o swoje zdrowie w Polsce przed wyjazdem. Oszczędzi to czas i pieniędzy za granicą.
* wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego
* założenie konta w banku, w walucie kraju, do którego wyjeżdżasz
Motywacja i pozytywne nastawienie
Jeśli powodem wyjazdu są problemy w Polsce, miejmy na uwadze, że niekoniecznie znikną one po wyjeździe za granicę. To ważne, aby wcześniej uporządkować swoje sprawy. Możliwe również, że w trakcie pobytu za granicą, pojawią się inne trudności lub tęsknota za domem.
W takich chwilach grunt to pozytywne myślenie i uśmiech na twarzy. Myśląc optymistycznie, na pewno osiągniemy to co sobie zamierzyliśmy.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (7)