×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca w wakacje leży na ulicy. Stawki wzrosły nawet o 1/3

Największe agencje pracy - Work Service, Interkadra, Randstad czy Grupa Progres nie mają złudzeń. Choć ofert pracy na rynku jest sporo, to jednak mocno brakuje kandydatów do pracy wakacyjnej. Nie pomagają nawet wyższe stawki.

Praca w wakacje leży na ulicy. Stawki wzrosły nawet o 1/3
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Braki kadrowe na polskim rynku pracy coraz dotkliwiej dają się we znaki pracodawcom.

• Zanim jeszcze nastał sezon wakacyjny o ponad jedną piątą wzrósł popyt na pracowników.

• Z powodu niedoborów rosną wynagrodzenia - i to nawet o 20-30 proc. w porównaniu z ubiegłorocznymi stawkami.

 

Niedobory kadrowe są szczególną zmorą w wakacje. GUS podaje, że stopa bezrobocia rejestrowanego w maju spadła do 7,4 proc. z 7,7 proc. w kwietniu i jest na poziomie najniższym od kwietnia 1991 r.

Kandydatów ubywa, a pracodawcy stają na głowie, by znaleźć pracowników. Jak wynika z danych GUS w ciągu 3 pierwszych miesięcy tego roku pracodawcy zgłosili do Urzędów Pracy ponad 430 tys. wolnych miejsc pracy.

- Zanim jeszcze nastał sezon wakacyjny o ponad jedną piątą wzrósł popyt na pracowników. To pokazuje, że mieliśmy do czynienia z dobrą koniunkturą na pracę, jeszcze przed nadejściem wakacji. W trakcie sezonu wielu przedsiębiorców może zetknąć się z niedoborami kadrowymi. Bezrobocie od wielu miesięcy systematycznie leci w dół i już przed wakacyjnym boomem spadło poniżej 8 proc., a z reguły w okresie letnim jest jeszcze niższe. Mogą na tym skorzystać pracownicy, bo firmy będą starały się przyciągnąć do siebie ludzi atrakcyjnymi wynagrodzeniami – komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz Work Service. Mogą - pytanie, czy w ogóle chcą...

Praca na wakacje

Sezon wakacyjny dodatkowo utrudnia sprawę, liczba ofert z branży hotelarskiej, gastronomicznej, budownictwa i rolnictwa rośnie. Większe zapotrzebowanie na pracowników jest w handlu i produkcji. Z analiz Work Service wynika, że firmy poszukują także m.in. recepcjonistek i pracowników call center. Brakuje też kasjerów i osób zajmujących się pakowaniem.

- Sezon wakacyjny to dla pracowników okres "żniw". Poza tym, że branża związana ze zbieraniem i przetwórstwem owocowym w tym okresie działa bardzo prężnie, właściwie dla większości branż to środek sezonu. Potwierdzają to rokrocznie statystyki dotyczące bezrobocia, które zwykle w trzecim kwartale są najniższe w roku – szacuje Dagmara Chudzińska-Matysiak, regional manager & cross border staffing director w Randstad Polska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca w wakacje leży na ulicy. Stawki wzrosły nawet o 1/3

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • prawdziwy 2017-07-14 20:34:53

    RaCzej tego nie ma

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA