Praca w wakacje: Gdzie i ile można zarobić?

Czerwiec to początek sezonu na pracę tymczasową. Wakacje wygenerują tysiące dodatkowych miejsc. W jakich branżach i ile można zarobić?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w wakacje: Gdzie i ile można zarobić?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

9 cze 2015 12:57


Praca sezonowa szansą dla młodych

- Sezon na prace wakacyjne rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do końca września. Największy wzrost popytu na pracę tymczasową występuje co roku w miesiącach lipiec-sierpień, czyli podczas wakacji szkolnych. Jest to okres, gdy w wielu sektorach gospodarka przyspiesza. Przedsiębiorstwa, w których ten wzrost jest szczególnie duży, muszą sobie radzić z wzmożoną produkcją czy działalnością operacyjną poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i zatrudnianie dodatkowych pracowników – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

– Praca tymczasowa na wakacje to pozytywne zjawisko, które przyczynia się do znacznego spadku bezrobocia nie tylko w okresie letnim, ale także w perspektywie całego roku. W minionym sezonie dzięki pracom sezonowym liczba bezrobotnych spadła o prawie 60 tys. osób. Szczególnie mogą skorzystać na tego typu ofertach pracy ludzie młodzi, którzy w czasie wolnym od nauki chętnie decydują się na dodatkowy zarobek i zdobycie doświadczenia zawodowego - dodaje.

Najwięcej pracowników potrzebują branże i usługi typu Horeca, czyli te związane z gastronomią i hotelarstwem. Duże zapotrzebowanie dotyczy także sektora rolniczego oraz pracowników biurowych.

Ile można zarobić w wakacje?

Średnia płaca na stanowiskach tymczasowych wynosi od ok. 8 zł do prawie 15 zł za godzinę pracy. Według danych Work Service na górną stawkę z tego przedziału może liczyć pracownik biurowy i hostessa. Kilkanaście złotych za godzinę zarobi również kurier, ankieter i osoba rozwożąca pizzę. Opiekunka zajmująca się dziećmi może otrzymać średnio ok. 10 zł wynagrodzenia na godzinę. Mniej, bo ok. 9 zł, zarobi pracownik rozdający ulotki i wykonujący prace sezonowe w ogrodnictwie.

Na końcu zestawienia jest kelner, który może liczyć średnio na niespełna 9 zł na godzinę, a kolejne miejsce w rankingu zajmuje pomoc kuchenna w restauracji z kwotą nieco ponad 8 zł za godzinę. Przedstawione w zestawieniu płace to kwoty podstawowego wynagrodzenia oferowane przez pracodawcę. Należy pamiętać o tym, że część z tych prac wiąże się z dodatkowymi bonusami (np. napiwkami), których wartość może kilkukrotnie przewyższać pensję podstawową.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ewelina 2016-02-16 21:31:06

Pracowałam w lodziarni Limoni, zarobków nie zdradzę, ale były bardzo dobre, a przede wszystkim na czas. Do tego przyjemne szefostwo i fajni ludzie w pracy. Praca jest, trzeba jej po prostu szukać!

Magda Kajzer 2015-06-12 14:23:29

No właśnie, zwłaszcza praca przy zbiorach cieszy się ogromną popularnością. No i można przykładowo na takich saksach sporo zarobić. Więcej o tym pisałam na moim blogu - ubezpieczeniepracyzagranica.pl/praca-na-saksach, warto zajrzeć, zapraszam.