×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca w święta: Ukraińcy ratują polskie święta. Ile mogą zarobić?

  • Justyna Koc
    jk
  • 11 gru 2017 14:36

- W niektórych sektorach, jak logistyka, wysoki sezon świąteczny już trwa. Wiele firm bazuje w tym okresie na pracownikach z Ukrainy, którzy potrafią stanowić nawet 80 proc. sezonowej kadry - mówi Ewa Błaszczyńska z firmy rekrutacyjno-szkoleniowej Grupa Progres.

Praca w święta: Ukraińcy ratują polskie święta. Ile mogą zarobić?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Sezon świąteczny już się rozpoczął.

• Wiele firm posiłkuje się pracownikami z Ukrainy.

• Ukraińcy mają jednak coraz większe wymagania płacowe.

• Oczekują też coraz lepszych warunków pozapłacowych.

Choć szczyt handlowy sezonu świątecznego dopiero przed nami, w logistyce czy w niektórych gałęziach sektora produkcyjnego trwa onw najlepsze od kilku tygodni. Większość firm posiłkuje się pracownikami z Ukrainy, o których na rynku jest coraz trudniej i są coraz drożsi.

Czytaj też: Boże Narodzenie: Co podarować pracownikom na święta?

- W niektórych sektorach, jak logistyka, wysoki sezon świąteczny już trwa. Wiele firm bazuje w tym okresie na pracownikach z Ukrainy, którzy potrafią stanowić nawet 80 proc. sezonowej kadry. Potrzeby pracodawców są jednak tak duże, że pokrycie deficytu pracowników na lokalnych rynkach jest coraz trudniejsze. Rośnie też presja płacowa – w ciągu zaledwie kilku miesięcy średnie wynagrodzenia pracowników ze Wschodu wzrosły nawet o 20 proc. - mówi Ewa Błaszczyńska z firmy rekrutacyjno-szkoleniowej Grupa Progres.

Droższy i bardziej wymagający

Okres przedświąteczny to dla wielu branż bardzo intensywny czas, na który w tym roku nakłada się wyjątkowo duża konsumpcja Polaków. Firmy logistyczne mają pełne ręce roboty, do której coraz trudniej znaleźć im pracowników. W wielu firmach nawet 80 proc. sezonowej załogi stanowią już Ukraińcy – według analiz ekspertów jest to zdecydowanie więcej niż w ubiegłbym roku. Deficyt pracowników jest duży i co gorsza pogłębia się.

Czytaj też: Amazon zatrudni ponad 10 tys. pracowników sezonowych

- Ukraińcy, którzy „zadomowili się” już w Polsce, szukają ciekawszej i lepiej płatnej pracy. Część z nich zaczyna też przesuwać się w organizacjach bardziej na front – wykonują inne zadania, bliżej końcowego klienta, choć nie zawsze nadąża za tym znajomość języka. Takie są jednak realia – firmy nie mają dzisiaj alternatywy w zatrudnianiu pracowników – dodaje Ewa Błaszczyńska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w święta: Ukraińcy ratują polskie święta. Ile mogą zarobić?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA