PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Praca w Polsce kusi jak nigdy wcześniej. W 2021 roku padł rekord

W 2021 r. urzędy wojewódzkie rozpatrzyły rekordową liczbę wniosków dotyczących udzielenia zezwolenia na pobyt dla cudzoziemców. Decyzje otrzymało nieco ponad 270 tys. osób. To o 30 proc. więcej zakończonych spraw niż w 2020 r. Główny cel przyjazdów? Podjęcie pracy.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 16 lut 2022 16:06
Praca w Polsce kusi jak nigdy wcześniej. W 2021 roku padł rekord
W 2021 r. najwięcej decyzji dotyczących zezwoleń na pobyt wydał Mazowiecki Urząd Wojewódzki – 80,5 tys. (fot. Pixabay)
REKLAMA

Jak poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców, w związku z tym, że cudzoziemcy przyjeżdżają do Polski pracować, najpopularniejszymi regionami, w których się osiedlają są województwa z dużymi aglomeracjami miejskimi.

W 2021 r. najwięcej decyzji dotyczących zezwoleń na pobyt wydały Mazowiecki Urząd Wojewódzki – 80,5 tys., Małopolski Urząd Wojewódzki – 31,8 tys., Wielkopolski Urząd Wojewódzki – 28,5 tys. oraz Dolnośląski Urząd Wojewódzki – 26,3 tys.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ubiegłym roku wszystkie urzędy zakończyły więcej postępowań z zakresu legalizacji pobytu cudzoziemców niż w 2020 r. Największy procentowy wzrost wydanych decyzji odnotowały Dolnośląski Urząd Wojewódzki – o 100 proc., Warmińsko - Mazurski Urząd Wojewódzki – o 76 proc., Kujawsko – Pomorski Urząd Wojewódzki – o 50 proc. oraz Śląski Urząd Wojewódzki – o 41 proc.

Z wydanych w ubiegłym roku rozstrzygnięć urzędów wojewódzkich, prawie 81 proc. stanowiły decyzji pozytywne o udzieleniu zezwolenia na pobyt. Udział decyzji negatywnych wyniósł 15 proc., a nieco ponad 4 proc. spraw umorzono. Najwięcej rozstrzygnięć otrzymali obywatele Ukrainy (190 tys. osób), Białorusi (20 tys. osób) oraz Gruzji (9 tys. osób).

Czytaj więcej: Polska liderem. Właśnie wyprzedziliśmy Niemców

Stale wzrasta również liczba rozpatrywanych spraw odwoławczych z zakresu legalizacji pobytu. W poprzednim roku Urząd do Spraw Cudzoziemców zakończył prawie 110 proc. więcej postępowań niż w 2020 r.

Warto przypomnieć, że od 29 stycznia 2022 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o cudzoziemcach i niektórych innych ustaw. Wprowadza ona szereg ułatwień dla obcokrajowców migrujących do Polski w celu podejmowania pracy. Nowe przepisy mają przyczynić się do dalszego usprawniania prowadzonych postępowań z zakresu legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w Polsce kusi jak nigdy wcześniej. W 2021 roku padł rekord

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA