Praca w Holandii, informacje: Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do pracy za granicę?

• Rozpoczyna się sezon na wyjazdy Polaków do pracy tymczasowej i dorywczej.
• Holandia jest jednym z krajów Unii Europejskiej, w którym Polacy najczęściej podejmują pracę sezonową.
• Przed wyjazdem warto zapoznać się z informacjami na temat pracy i życia w Holandii oraz regulacji i procedur w tym kraju.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w Holandii, informacje: Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do pracy za granicę?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

12 maj 2016 13:54


Ze względu na specyfikę rynku, na którym praca najczęściej jest oferowana przez agencje pośrednictwa, przed wyjazdem do Holandii warto się przygotować i dowiedzieć jak najwięcej o warunkach takiego zatrudnienia.

- Holandia potrzebuje i wspiera pracowników czasowych, ponieważ są niezbędni dla krajowej gospodarki. Trzeba jednak być świadomym tego, gdzie i na jakich warunkach będziemy pracować, aby nasze oczekiwania były realne. Holenderski rynek pracy różni się od polskiego i warto dowiedzieć się o jego specyfice jeszcze przed wyjazdem – mówi Anna Jensen-Gronkowska, doradca urzędu gminy Westland w Holandii ds. obsługi klienta i emigracji zarobkowej.

Czytaj też: Co drugi Polak myślący o emigracji nie pracuje

Aby pomóc emigrującym, Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie uruchomiła portal informacyjny wHolandii.pl, który zawiera najważniejsze informacje na temat pracy i życia w Holandii, regulacji i procedur, a także adresy stron instytucji oferujących pomoc i wsparcie na miejscu. Użytkownik portalu znajdzie tam informacje m.in. na temat poszukiwania i możliwości sprawdzenia wiarygodności pracodawców i pośredników, czy przepisów dotyczących rynku pracy, a także warunków mieszkaniowych.

Czytaj tez: Gdzie emigrować za pracą?

- Każdemu, kto chociaż raz pomyślał o wyjeździe do pracy za granicę, w głowie pojawia się szereg pytań. I bardzo dobrze, bo jak mówią osoby pomagające Polakom w Holandii za pośrednictwem Fundacji Barka NL, odpowiednie przygotowanie i świadomość ewentualnych komplikacji to podstawa bezpiecznego wyjazdu - informuje Ambasada.

Urszula Kozłowska, doradca ds. polityki migracyjnej i spraw społecznych w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie, podkreśla, że niestety często potencjalni polscy pracownicy nie sprawdzają rzetelnie pracodawców i agencji pracy, ani nie szukają informacji na temat rodzaju umów czy form zatrudnienia.

- A warto, bo umowa o pracę nie zawsze oznacza pełny etat, a np. gwarantuje zatrudnienie jedynie kilka godzin tygodniowo. Portal wHolandii.pl przekazuje te informacje w kompleksowy sposób. Można również dowiedzieć się, czy rejestracja w kraju jest obowiązkowa oraz czy ubezpieczenie należy załatwić samodzielnie i czy każdy pracownik musi płacić podatki w Holandii - mówi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kaja 2017-04-03 11:48:59

Kiedys wyjezdzalam do Holandii, ale znacznie lepsze warunki zapewnilo mi tml professional w Niemczech. Praca lzejsza, lepsze warunki i zarobki.