Mimo że 46 proc. pracujących w Polsce Ukraińców ma wykształcenie wyższe, 43 proc. średnie, a jedynie 8 proc. podstawowe, to i tak aż 72 proc. z nich wykonuje prace fizyczne. Jedynie 19 proc. pracuje jako pracownicy administracyjni. Zaledwie 3 proc. pełni funkcje kierownicze.
- Autor:KDS
- •28 cze 2018 20:00

- Agencja pośrednictwa pracy OTTO Work Force Polska po raz trzeci zapytała pracowników tymczasowych z Ukrainy o opinię na temat zatrudnienia w Polsce.
- Okazuje się, że choć blisko 90 proc. z nich ma wykształcenie wyższe lub średnie, to i tak w większości wykonują prace fizyczne.
- To nie przeszkadza im pozytywnie oceniać pracę w naszym kraju. Aż 81 proc. z nich stwierdziło, że jest zadowolonych.
- W projekcie przebadano 514 pracowników tymczasowych z Ukrainy.
- Od 2013 roku, kiedy zaczęliśmy rekrutację na Ukrainie, obserwujemy dynamiczny wzrost zapotrzebowania naszych klientów na pracowników ze Wschodu. Rocznie zatrudniamy stamtąd blisko 8 tys. pracowników tymczasowych. Od ponad trzech lat badamy oczekiwania i potrzeby pracowników ukraińskich, aby wiedzieć, co robić by zatrzymać ich w naszym kraju jak najdłużej - wyjaśnia Tomasz Dudek - operations director CEE w OTTO Work Force Polska.
Praca w Polsce jest ok
Raport pokazał, że zdecydowana większość pracowników z Ukrainy pozytywnie postrzega swoją pracę w Polsce. 51 proc. badanych wskazało, że jest „zadowolonych”, a 30 proc. że jest „raczej zadowolonych” z pracy w Polsce.
Warto przypomnieć, na przełomie 2016 i 2017 r. 27 proc. badanych było zadowolonych, a 67 proc. raczej zadowolonych. Oznacza to, że zadowolenie tej grupy pracowników systematycznie rośnie.
- Tym większe jest zadowolenie pracowników tymczasowych z Ukrainy z wynagrodzenia, im lepiej są wdrożeni do pracy, a także gdy część ich wynagrodzenia uzależniona jest od efektów, mają dobrą atmosferę w pracy, otrzymują premię za brak absencji, dba się o ich rozwój i awans, a system motywacyjny dopasowany jest do charakteru pracy - komentuje dr hab. inż. Teresa Kupczyk, prof. Akademii Wojsk Lądowych im. Gen. Tadeusza Kościuszki i Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu.
Oczekiwania rosną
Autorzy badania wskazują, że konsekwencją rosnącego zadowolenia z pracy w Polsce są również rosnące oczekiwania. - Coraz ważniejszym czynnikiem staje się możliwość zapewnienia dalszego rozwoju oraz długofalowe zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę - tak stwierdza 87 proc. badanych - podkreśla Dudek, i wskazuje, że to o 5 proc. więcej niż w roku 2017.


KOMENTARZE (7)