Praca tymczasowa w tarapatach przepisów

Z jednej strony nasilający się rynek pracownika to wyzwanie dla pracodawców, z drugiej szansa dla agencji zatrudnienia. Jednak choć klientów będzie przybywać, to problemem jest nowe prawo - twierdzi Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca tymczasowa w tarapatach przepisów

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

17 lip 2017 14:40


• Bezrobocie spada, a na polskim rynku coraz trudniej o dobrego pracownika.

• Rekrutację utrudni odpływ z rynku pracy osób, które od 1 października br. nabędą prawa do przejścia na emeryturę po obniżce wieku emerytalnego.

• Sytuacja ta wiąże się z większą ilością pracy w agencjach zatrudnienia. Nie oznacza to jednak, że nadeszły złote czasy na rynku pracy tymczasowej, koszty bowiem rosną - twierdzi Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

****

Stopa bezrobocia jest na poziomie najniższym od kwietnia 1991 r. Sytuację pracodawców jeszcze utrudni odpływ z rynku pracy osób, które od 1 października br. nabędą prawa do przejścia na emeryturę po obniżce wieku emerytalnego. Czy nastały zatem złote czasy dla agencji zatrudnienia? Tak twierdzi np. Piotr Zając, prezes Grupy Progres, z którym niedawno rozmawialiśmy.

Z tą opinią polemizuje jedna Iwona Szmitkowska, prezes SAZ, zaznaczając, że oczywiście firmy, które nie radzą sobie ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na rynku pracy, sięgają po pomoc z zewnątrz, a korzystanie z usług agencji zatrudnienia coraz popularniejsze.

- Im trudniejsza sytuacja na rynku pracy i im bardziej skomplikowane prawo pracy, tym lepsza sytuacja dla agencji, na które zwiększa się zapotrzebowanie – ocenia Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Potwierdzają to dane Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, z których wynika, że w 2016 aż 9 proc. więcej firm niż rok wcześniej szukało pracowników za pośrednictwem agencji zatrudnienia. Dzięki nim w 2016 roku pracę znalazło 1 219 139 osób. W tym największą grupę stanowili pracownicy tymczasowi - 796 tys. osób, o 0,5 proc. mniej niż w ubiegłym roku. W ramach pośrednictwa pracy, pracę w Polsce znalazło 275 tys. osób, a 149 tys. zostało skierowanych do pracy za granicę.

Więcej pracy niekoniecznie oznacza jednak "złote czasy" i wyższy zysk.

Iwona Szmitkowska podkreśla, że utrudnieniem są nowe przepisy dotyczące pracy tymczasowej, które weszły w życie 1 czerwca br. Nowelizacja zakłada, że pracownik tymczasowy może zostać wysłany przez agencję do jednej firmy na nie dłużej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat. Ustawa wprowadza też większą ochronę ciężarnych wykonujących pracę tymczasową. Ich umowy będą przedłużane do dnia porodu, jeżeli pracownica ma co najmniej dwumiesięczny łączny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.