PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Praca tymczasowa w tarapatach przepisów

Z jednej strony nasilający się rynek pracownika to wyzwanie dla pracodawców, z drugiej szansa dla agencji zatrudnienia. Jednak choć klientów będzie przybywać, to problemem jest nowe prawo - twierdzi Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Praca tymczasowa w tarapatach przepisów
Dzięki agencjom w 2016 roku pracę znalazło ponad 1,2 mln osób (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

• Bezrobocie spada, a na polskim rynku coraz trudniej o dobrego pracownika.

• Rekrutację utrudni odpływ z rynku pracy osób, które od 1 października br. nabędą prawa do przejścia na emeryturę po obniżce wieku emerytalnego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Sytuacja ta wiąże się z większą ilością pracy w agencjach zatrudnienia. Nie oznacza to jednak, że nadeszły złote czasy na rynku pracy tymczasowej, koszty bowiem rosną - twierdzi Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

****

Stopa bezrobocia jest na poziomie najniższym od kwietnia 1991 r. Sytuację pracodawców jeszcze utrudni odpływ z rynku pracy osób, które od 1 października br. nabędą prawa do przejścia na emeryturę po obniżce wieku emerytalnego. Czy nastały zatem złote czasy dla agencji zatrudnienia? Tak twierdzi np. Piotr Zając, prezes Grupy Progres, z którym niedawno rozmawialiśmy.

Z tą opinią polemizuje jedna Iwona Szmitkowska, prezes SAZ, zaznaczając, że oczywiście firmy, które nie radzą sobie ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na rynku pracy, sięgają po pomoc z zewnątrz, a korzystanie z usług agencji zatrudnienia coraz popularniejsze.

- Im trudniejsza sytuacja na rynku pracy i im bardziej skomplikowane prawo pracy, tym lepsza sytuacja dla agencji, na które zwiększa się zapotrzebowanie – ocenia Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Potwierdzają to dane Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, z których wynika, że w 2016 aż 9 proc. więcej firm niż rok wcześniej szukało pracowników za pośrednictwem agencji zatrudnienia. Dzięki nim w 2016 roku pracę znalazło 1 219 139 osób. W tym największą grupę stanowili pracownicy tymczasowi - 796 tys. osób, o 0,5 proc. mniej niż w ubiegłym roku. W ramach pośrednictwa pracy, pracę w Polsce znalazło 275 tys. osób, a 149 tys. zostało skierowanych do pracy za granicę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca tymczasowa w tarapatach przepisów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA