Praca tymczasowa w Polsce zmierza w kierunku pełnego outsourcingu

- Odsetek pracowników zatrudnionych na zasadach pracy tymczasowej w krajach zachodnich jest na razie kilkakrotnie wyższy niż u nas, lecz szybko się to zmienia - mówi Marcin Smoroń, prezes InterKadry.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca tymczasowa w Polsce zmierza w kierunku pełnego outsourcingu

PODZIEL SIĘ


Autor: Katarzyna Bartman

20 maj 2014 9:29


Według rankingu Forbesa, InterKadra znajduje się w ścisłej czołówce średnich firm w Polsce. Spółka ma w 100 proc. polski kapitał. Jak zarządowi udaje się skutecznie konkurować na rynku z zagranicznymi, potężnymi agencjami pracy?

Marcin Smoroń, prezes InterKadry: Naszym największym atutem jest elastyczność. Nasza struktura pozwala na szybkie podejmowanie decyzji, przez co klient nie czeka długo na modyfikację oferty bądź inne konieczne zmiany. Stawiamy także na ludzi. Wiemy, że przeciętne zarobki w naszej firmie są jednymi z wyższych, w porównaniu do innych agencji pracy w regionie. Odnotowujemy bardzo niską rotację personelu administracyjnego, a co za tym idzie, gwarantujemy klientom stabilną opiekę.

W jakich usługach specjalizuje się InterKadra, a jakiego rodzaju usług oczekują dziś klienci?

- Działamy w trzech głównych dziedzinach: pracy tymczasowej, leasingu pracowniczego i delegowaniu pracowników za granicę. Rozpoczynamy też działalność na nowym dla nas rynku outsourcingu wspomagania sprzedaży. Zaczynamy właśnie realizację dużego projektu dla największego producenta napoi na świecie. Stworzyliśmy dla tej firmy autorską i unikalną aplikację mobilną do obsługi tego typu usług. Niedługo będzie o nas głośno.

Jakie są plany zarządu na najbliższą przyszłość oraz pomysły na dalszy rozwój firmy?

- Wspomniałem już o outsourcingu sprzedażowym. Rozwinięcie tego działu firmy pozwoli nam na wprowadzenie kolejnych usług z zakresu badania rynku oraz analiz sprzedażowych, ale o tym powiadomimy rynek w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Naturalnie, wraz ze wzrostem produkcji przemysłowej, nasz dział pracy tymczasowej również dynamicznie się rozwija. W każdym kolejnym miesiącu odnotowujemy nadwykonania w stosunku do założeń budżetowych. Sięgają one aż kilkudziesięciu procent. Do końca trzeciego kwartału tego roku spodziewamy się stałej fali wznoszącej. Przyrost produkcji przemysłowej powoduje bowiem wzrost konsumpcji, zatem nasz dział leasingu pracowniczego będzie się rozwijał. Ponadto zwiększamy obecność na rynkach zagranicznych. Obok Niemiec i Francji chcemy wejść w tym roku z naszymi usługami do Szwajcarii i Skandynawii.

Jak może wyglądać rynek usług pracy tymczasowej w Polsce już za 5 lat?

- Polska, jako część globalnej gospodarki, będzie się upodabniać do krajów zachodnich. Odsetek pracowników zatrudnionych na zasadach pracy tymczasowej w krajach zachodnich jest na razie kilkakrotnie wyższy niż u nas, lecz szybko się to zmienia. Za pięć lat polski rynek pracy tymczasowej będzie zatem nadal wzrastał w dynamicznym tempie: 20-30 proc. rocznie, będziemy pod tym względem zrównywać się z Zachodem. Usztywnianie przepisów prawa pracy tylko ten proces przyspieszy. Natomiast z czasem, praca tymczasowa w Polsce będzie ewaluować w kierunku pełnego oustourcingu. Oznacza to, że firmy będą chciały by, agencje pracy przejęły na siebie całą odpowiedzialność za procesy kadrowe i płacowe. Trend ten właśnie się u nas zaczyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.