PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca tymczasowa początkiem zatrudnienia na stałe

  • Autor: AT
  • 8 lis 2019 12:11

W czasach tzw. "rynku pracownika" i ciągłych braków kadrowych pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników tymczasowych na stałe. Taka forma współpracy stanowi więc dobry sposób nie tylko na znalezienie odpowiedniego pracownika, ale również odpowiedniego pracodawcy.

Praca tymczasowa początkiem zatrudnienia na stałe
Adobe Stock
REKLAMA
  • Angażowanie pracowników tymczasowych pozwala organizacjom reagować na nagłe zapotrzebowanie i oczekiwania rynku. To sprawdzone rozwiązanie w sytuacjach, gdy firma rozpoczyna realizację nowych projektów, niespodziewanie otrzymuje duże zamówienie lub gdy jeden ze stałych pracowników idzie na dłuższy urlop lub zwolnienie lekarskie.
  • Praca tymczasowa może być też traktowana jak okres próbny zarówno dla pracownika tymczasowego, jak i pracodawcy użytkownika. Firma chętniej zatrudni bowiem osobę sprawdzoną, znającą wewnętrzne procesy i procedury, skracając tym samym okres wdrożenia i ograniczając ryzyka związane z nietrafionym procesem rekrutacyjnym.
  • Szczególnie ze względu na obecną sytuację na rynku pracy, różne firmy, niezależnie od branży, coraz chętniej korzystają z możliwości zatrzymania pracownika tymczasowego w swojej strukturze na stałe.

Z pojęciem pracy tymczasowej wiąże się sporo mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że decydując się na tę formę zatrudnienia, pracownik skazany jest na pracę bez perspektyw w firmie, z której po krótkim czasie i tak będzie musiał odejść. Okazuje się jednak, że szczególnie w czasach tzw. "rynku pracownika" i ciągłych braków kadrowych pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników tymczasowych na stałe. Taka forma współpracy stanowi więc dobry sposób nie tylko na znalezienie odpowiedniego pracownika, ale również odpowiedniego pracodawcy.

Pracodawcy zatrudniają pracowników tymczasowych na stałe

Z raportu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2018 r. agencje skierowały do wykonywania pracy tymczasowej 776 144 osoby. W porównaniu do 2017 r. liczba tych pracowników zmalała o 87 681 osób - wówczas odnotowano 863 825 pracowników tymczasowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Spośród wszystkich pracowników tymczasowych, 338 988 osób zostało zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas określony - to ok. 44 proc. W 2017 r. liczba ta była wyższa i stanowiła ok. 47 proc. ogółu pracowników tymczasowych. Największą liczbę umów o pracę tymczasową wystawiono dla grup zawodu: pracownicy wykonujący dorywcze prace proste (243 339), magazynierzy i pokrewni (217 322) czy robotnicy wykonujący proste prace w przemyśle (161 141).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca tymczasowa początkiem zatrudnienia na stałe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Aneta 2019-11-27 10:35:24

    Ciekawych ofert pracy warto szukać w sieci, Agencja pracy Eurokadra to dobre miejsce do znalezienia pracy swoich marzeń, biura ma w całej Polsce, oferuje prace biurową i nie tylko. Sama właśnie tak znalazłam pracę i jestem bardzo zadowolona!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA