Praca tymczasowa: Coraz lepsze wyniki agencji zatrudnienia w Polsce

• O 15 proc. wzrosła liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty w agencjach członkowskich Polskiego Forum HR.
• Jednocześnie liczba pracowników tymczasowych (255 tys. w 2015 roku) pozostała niemal bez zmian.
• Nadal wśród nich dominują osoby młode (40 proc.) oraz kobiety (47 proc.)
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca tymczasowa: Coraz lepsze wyniki agencji zatrudnienia w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

1 kwi 2016 16:12


Jak wynika z raportu Polskiego Forum HR „Rynek Agencji Zatrudnienia w 2015 roku” aż o 15 proc. wzrosła liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty w agencjach członkowskich PFHR i wyniosła w ubiegłym roku 65 224.

Jednocześnie liczba pracowników tymczasowych (255 tys. w 2015 roku) pozostała niemal bez zmian. Szacunki odnośnie całego kraju oscylują na poziomie 708 tys. W praktyce oznacza to, iż wydłużył się średni okres zatrudnienia: jeden pracownik tymczasowy pracował przeciętnie w ubiegłym roku przez około 65 dni w roku (w poprzednim okresie było to 56 dni).

Źródło: Polskie Forum HR Źródło: Polskie Forum HR

Nadal wśród pracowników tymczasowych dominują osoby młode (40 proc.), które wykorzystują ten czas na szlifowanie umiejętności i zdobywanie doświadczenia oraz kobiety (47 proc.). Mimo przewagi pracowników blue collar w stosunku do pracowników nieprodukcyjnych (83 proc. do 17 proc.), widać także, wobec rozkwitu BPO/SSC, tendencję wzrostu popularności wykorzystania formuły pracy tymczasowej w usługach (wzrost o 3 punkty procentowe ).

Czytaj też: Gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe dla agencji pracy tymczasowej w Polsce? Nie stać cię na 100 tys. zł, nie powinieneś prowadzić działalności - twierdzą potentaci

Co warte podkreślenia, w odróżnieniu od tendencji rynkowych, wśród agencji członkowskich Polskiego Forum HR dominuje umowa o pracę na czas określony w obszarze zatrudniania pracowników tymczasowych (92 proc.). Tak wysoki odsetek umów o pracę świadczy o przestrzeganiu wysokich standardów przez agencje zrzeszone w PFHR.

W drodze ku zatrudnieniu

Według danych raportu resortu pracy, agencje wspierają w zatrudnieniu już ponad milion Polaków, zarówno w ramach pracy tymczasowej jak i pośrednictwa pracy – a jak donosi Raport Ekonomiczny CIETT - niemal 72 mln na całym świecie może liczyć na wsparcie naszego sektora. Jest to świadectwo efektywności branży w misji kojarzenia przedsiębiorców z odpowiednią kadrą.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.