Praca sezonowa może być szansą na stałe zatrudnienie

Wakacje to świetny, nie tylko na staże, czy pracę sezonową, ale też możliwość zdobycia stałego zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca sezonowa może być szansą na stałe zatrudnienie

PODZIEL SIĘ


Autor: Praca.pl

2 lip 2015 7:00


Ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym i hurtowym, budownictwie oraz rolnictwie.

Zwiększony popyt na pracowników wynika również z konieczności znalezienia dodatkowych pracowników na zastępstwo w okresie urlopowym. Tutaj pojawia się szansa na znalezienie np. dodatkowej pracy biurowej czy zajęcia w centrach obsługi biznesu. Taka praca, w odróżnieniu od typowej pracy dorywczej, wiąże się z możliwością zdobycia niezbędnego doświadczenia zawodowego i zaprezentowaniu się potencjalnemu pracodawcy.

Przy odpowiednim zaangażowaniu i odrobinie szczęścia może się okazać, że praca na zastępstwo nie skończy się wraz z powrotem pracowników z urlopów.

Jak szukać pracy na wakacje?

Jeśli interesuje cię praca na zastępstwo i zależy ci na doświadczeniu i referencjach, najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem – poza popytaniem znajomych – będzie zarejestrowanie się w agencji pracy tymczasowej. To nic nie kosztuje.

Swoje szanse można zwiększyć rejestrując się w kilku takich miejscach jednocześnie. Ważna uwaga – w przypadku prac na zastępstwo firmy zwykle poszukują takich osób z wyprzedzeniem (np. zaczynają prowadzić rekrutację już wiosną), dlatego – jeśli interesuje cię np. praca w biurze, przy aktualizacji danych czy wykonywanie prac pomocniczych w instytucji finansowej, ubezpieczeniowej czy konsultingowej, musisz się spieszyć.

W przypadku niewielkich, mało znanych agencji najlepiej jest sprawdzić, czy figurują w KRAZie, czyli Rejestrze Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia.

W znalezieniu dodatkowej pracy na wakacje pomocne są także Ochotnicze Hufce Pracy. W przypadku zainteresowania pracą w gastronomii czy hotelarstwie w miejscowościach turystycznych, warto na własną rękę kontaktować się z potencjalnym pracodawcą lub wysyłać swoje dokumenty aplikacyjne.Takie postępowanie sprawdzi się również w przypadku produkcji, a także w handlu i usługach.

W przypadku tych ostatnich przyda się również baczniejsze zwracanie uwagi na witryny sklepowe, na których teraz roi się od ogłoszeń pracy dorywczej. W handlu i usługach to z reguły najlepsza forma rekrutacji, która firmom pomaga uniknąć osób przypadkowych. Taki sposób pomaga również od razu ocenić, jakie, pierwsze wrażenie robi dany kandydat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

dorota 2017-03-31 13:13:04

Jak jeszcze bylam niepelnoletnia to pracowalam w kawiarniach i restauracjach za grosze, teraz jak tylko mam kilka tygodni wolnego od uczelni to wyjezdzam do Niemiec przez tml professional. Na sezonowkach znacznie lepiej sie zarabia.