- Autor: GP
- •13 cze 2017 12:14
Ambasada Holandii kontynuuje akcję edukacyjne dla osób chcących spróbować pracy w tym zachodnim kraju. Główna rada dyplomatów z Królestwa to sprawdzać, sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać pośredników i umowy.

• Ostrzeżeniom, które ambasada Holandii wystosowała w czerwcu towarzyszy akcja edukacyjna „Praca w Holandii? Nie daj się oszukać!".
• Do Holandii wyjeżdżają zwłaszcza młodzi Polacy (25-30 lat) motywowani ekonomicznie.
Ambasada Królestwa Holandii w Polsce wystosowała we wtorek (13 czerwca) komunikat ostrzegawczy dla Polaków chcących spróbować swoich sił na rynku pracy niderlandzkiego kraju. Jest on podyktowany niebezpieczeństwem wykorzystania przez nieuczciwych i przestępczych pośredników chcących świadczyć pracę Polaków.
Jest to ważne, bo Holandia, po Wielkiej Brytanii i Niemczech, jest krajem darzonym przez Polaków sympatią w wyjazdach za pracą. Z komunikatem Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS) opublikowanym w grudniu zeszłego roku 18 proc. Polaków szukających pracy za granicą jedzie właśnie do Holandii.
Ostrzeżeniom z ambasady Królestwa towarzyszy akcja edukacyjna „Praca w Holandii? Nie daj się oszukać!"
Ambasada zaleca, by przed wyjazdem do Holandii dobrze się przygotować: sprawdzić pośrednika, uważnie przeczytać umowę, na mocy której ma się świadczyć pracę, porównać różne oferty.
Największym błędem jest decydowanie się na pierwszą lepszą ofertę pracy.

- Często Polacy nie zdają sobie sprawy, że pracując w Holandii mają dokładnie takie same prawa
i obowiązki, jak inni pracownicy - mówi Urszula Kozłowska, doradca ds. polityki migracyjnej i spraw społecznych w Ambasadzie Holandii. - Obowiązuje ich płaca minimalna, prawo do zasiłków czy uczciwych warunków zatrudnienia. W sytuacji problemowej również nie są pozostawieni sami sobie - oczywiście pod warunkiem, że podjęli się pracy legalnej: podpisanie umowy z pracodawcą jest kluczowe, ponieważ tylko wtedy możemy mieć gwarancję, że nie wrócimy do Polski z pustymi rękami.
Walka o dobrą edukację trwa już rok
Sytuacja na szczęście uległa zmianie w zeszłym roku, wraz z powstaniem oficjalnego portalu wHolandii.pl, na którym znajdują się niezbędne informacje potrzebne do tego, aby odpowiednio przygotować się do wyjazdu zarobkowego.
Zgodnie ze statystykami do pracy do Holandii garną się Polacy z województw: lubuskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodnio-pomorskiego. Emigranci zarobkowi to zazwyczaj osoby młode, między 20 a 35 rokiem życia, które nie mają perspektyw w kraju i za ich decyzją o wyjeździe przemawiają względy ekonomiczne.



KOMENTARZE (3)