×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca sezonowa i migracja: z Holandii płyną ostrzeżenia dla Polaków

 • Autor: GP
 • 13 cze 2017 12:14

Ambasada Holandii kontynuuje akcję edukacyjne dla osób chcących spróbować pracy w tym zachodnim kraju. Główna rada dyplomatów z Królestwa to sprawdzać, sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać pośredników i umowy.

Praca sezonowa i migracja: z Holandii płyną ostrzeżenia dla Polaków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Ostrzeżeniom, które ambasada Holandii wystosowała w czerwcu towarzyszy akcja edukacyjna „Praca w Holandii? Nie daj się oszukać!".

• Do Holandii wyjeżdżają zwłaszcza młodzi Polacy (25-30 lat) motywowani ekonomicznie.

 

Ambasada Królestwa Holandii w Polsce wystosowała we wtorek (13 czerwca) komunikat ostrzegawczy dla Polaków chcących spróbować swoich sił na rynku pracy niderlandzkiego kraju. Jest on podyktowany niebezpieczeństwem wykorzystania przez nieuczciwych i przestępczych pośredników chcących świadczyć pracę Polaków.

Jest to ważne, bo Holandia, po Wielkiej Brytanii i Niemczech, jest krajem darzonym przez Polaków sympatią w wyjazdach za pracą. Z komunikatem Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS) opublikowanym w grudniu zeszłego roku 18 proc. Polaków szukających pracy za granicą jedzie właśnie do Holandii.

Ostrzeżeniom z ambasady Królestwa towarzyszy akcja edukacyjna „Praca w Holandii? Nie daj się oszukać!"

Ambasada zaleca, by przed wyjazdem do Holandii dobrze się przygotować: sprawdzić pośrednika, uważnie przeczytać umowę, na mocy której ma się świadczyć pracę, porównać różne oferty.

Największym błędem jest decydowanie się na pierwszą lepszą ofertę pracy.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

- Często Polacy nie zdają sobie sprawy, że pracując w Holandii mają dokładnie takie same prawa
i obowiązki, jak inni pracownicy - mówi Urszula Kozłowska, doradca ds. polityki migracyjnej i spraw społecznych w Ambasadzie Holandii. - Obowiązuje ich płaca minimalna, prawo do zasiłków czy uczciwych warunków zatrudnienia. W sytuacji problemowej również nie są pozostawieni sami sobie - oczywiście pod warunkiem, że podjęli się pracy legalnej: podpisanie umowy z pracodawcą jest kluczowe, ponieważ tylko wtedy możemy mieć gwarancję, że nie wrócimy do Polski z pustymi rękami.

Walka o dobrą edukację trwa już rok

Sytuacja na szczęście uległa zmianie w zeszłym roku, wraz z powstaniem oficjalnego portalu wHolandii.pl, na którym znajdują się niezbędne informacje potrzebne do tego, aby odpowiednio przygotować się do wyjazdu zarobkowego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Praca sezonowa i migracja: z Holandii płyną ostrzeżenia dla Polaków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie 2017-06-20 11:33:35

  @Piotrku, dokumenty mogą się różnić ze względu na rodzaj zatrudnienia, jednak pewne informacje muszą być zawarte w każdej umowie. W poniższym linku znajdziesz spis najważniejszych informacji, które musi zawierać dobrze sporządzona umowa o pracę: wholandii.pl/praca-w-holandii/umowy-o-prace/niezbedne-elementy-umowy-o-prace Pamiętaj, by nigdy nie podpisywać dokumentu, który jest dla Ciebie niezrozumiały lub którego nie przeczytałeś w całości.

 • Piotrek 2017-06-20 11:26:30

  a jak powinna wyglądać dobrze sporządzona umowa o pracę?

 • Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie 2017-06-14 15:33:31

  Królestwo Niderlandów to atrakcyjne miejsce dla Polaków szukających pracy za granicą. Przed wyjazdem do Holandii trzeba jednak dopilnować wielu formalności, takich jak ubezpieczenie, wynajem mieszkania czy podpisanie umowy o pracę. Na stronie prowadzonej przez Ambasadę Królestwa Niderlandów można znaleźć zbiór najważniejszych informacji, z którymi trzeba zapoznać się przed wyjazdem do pracy w Holandii: wholandii.pl/przed-wyjazdem

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA