PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca na wyciągnięcie ręki. Te dwie branże zatrudniają na potęgę

 • Justyna Koc
  jk
 • 19 maj 2021 16:38

W tym roku pojawiło się dużo więcej ofert pracy związanych z gastronomią i hotelarstwem niż zazwyczaj. Branża rekrutuje na potęgę. Również w sektorze rolniczym przybyło ogłoszeń - rolnicy czekają na imigrantów.

Praca na wyciągnięcie ręki. Te dwie branże zatrudniają na potęgę
Portale rekrutacyjne pełne są ogłoszeń firm poszukujących pracowników sezonowych (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Portale rekrutacyjne pełne są ogłoszeń poszukujących pracowników sezonowych: zbieranie rzodkiewki, ogórków, pomidorów, od połowy maja - truskawki, wiśnie do lipca, potem porzeczki i borówki.
 • Chętnych do pracy brakuje - rolnicy twierdzą, że połowa ich zbiorów zmarnieje, jeśli obcokrajowcy nie wrócą do pracy sezonowej.
 • Dodatkowo branża HoReCa po zniesieniu części obostrzeń rządowych boryka się z brakami kadrowymi i pilnie potrzebuje pracowników.

Rolnicy poszukują pracowników sezonowych ze Wschodu. W Polsce pod koniec maja rozpoczyna się sezon zbiorów. Portale rekrutacyjne pełne są ogłoszeń poszukujących pracowników sezonowych: zbieranie rzodkiewki, ogórków, pomidorów, od połowy maja - truskawki, wiśnie do lipca, potem porzeczki i borówki.

Przedsiębiorcy narzekają, że połowa ich zbiorów zmarnieje, jeśli obcokrajowcy nie wrócą do pracy sezonowej. Pomimo iż w Polsce z powodu pandemii zostają rodzimi pracownicy, którzy od lat wyjeżdżali do krajów europy zachodniej, nie rozwiązuje to problemu niedoboru rąk do pracy w rolnictwie. Wynika to między innymi z dużej rozbieżności płacowej, polski pracownik sezonowy zarobi 3 razy więcej za granica niż u siebie, a praca jest równie ciężka. Wracając do Polski, woli podjąć się mniej obciążającej pracy i zarobić więcej, albo nie pracować wcale, korzystając z zasiłków państwowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Potwierdzają to dane Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Owoców i Warzyw, z których wynika, że w szczycie sezonu polscy rolnicy potrzebują około 100 tys. pracowników, a są to w większości Ukraińcy. Polscy pracownicy sezonowi wyjeżdżają głównie do Niemiec, Holandii i krajów skandynawskich, gdzie płacą więcej. Dla Ukraińców te rynki są nadal niedostępne z powodu pandemii oraz braku członkostwa w UE.

- Pracę w rolnictwie charakteryzuje okresowość i sezonowość. O ile w niektórych porach roku gospodarstwa nie wymagają zatrudnienia osób trzecich i wystarczająca jest wyłącznie praca właścicieli, o tyle w innych zatrudnienie musi się zwiększyć nawet do kilkuset osób. Jednym z najpopularniejszych rodzajów pracy w Polsce wśród ukraińskich pracowników sezonowych są zbieracze warzyw i owoców, pomoc w przetwórstwie warzywnym owocowym i mięsnym - tłumaczy Anna Dzhobolda, dyrektor działu rekrutacji Gremi Personal.

HoReCa szuka pracowników

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Praca na wyciągnięcie ręki. Te dwie branże zatrudniają na potęgę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zenon 2021-05-21 14:39:29

  I po co do rajchu jechać? W Polsce za chwilę nie będzie już kompletnie komu robić. Praca jest ale chętnych nie ma.

 • Skąd was biorą? 2021-05-19 21:08:46

  W tym WNP, to jak pijany od ś ciany do ściany. Ze 2 tyg temu był artykuł, jaki to armagedon czeka te branże i, że setki tys pracowników straci pracę. Teraz, że zatrudniają na potęgę. To jak jest naprawdę?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA