Praca na wakacje, praca sezonowa: Ile można zarobić i gdzie?

• Choć ofert pracy na rynku jest sporo, a stawki rosną, to jednak brakuje kandydatów do pracy wakacyjnej.
• Według Marcina Smoronia, prezesa agencji pracy tymczasowej InterKarda, najwięcej sezonowych ofert pracy jest na Pomorzu.
• Na plażach brakuje ratowników. Problem ze znalezieniem ludzi do pracy jest również w Krakowie, gdzie pod koniec lipca odbędą się Światowe Dni Młodzieży.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca na wakacje, praca sezonowa: Ile można zarobić i gdzie?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

14 lip 2016 13:54


Jak wynika z danych serwisu Adzuna, w maju wszystkich ofert pracy w Polsce było 209,980 tys., a w czerwcu – 246,570 tys. Boom na pracę w sezonie letnim dotyczył jednak nie tylko restauracji i hoteli, ale również sektora produkcyjnego czy logistycznego. Potrzebni są także pracownicy sprzedaży i administracyjne.

Lato (w pracy) nad morzem

Według Marcina Smoronia, prezesa agencji pracy tymczasowej InterKarda, najwięcej sezonowych ofert pracy jest na Pomorzu. - W tej chwili obowiązujące stawki wynoszą 20 zł brutto na godzinę. I choć stawki wzrosły o 30-40 proc. w porównaniu z ubiegłorocznymi wynagrodzeniami, pracodawcom bardzo trudno jest znaleźć pracowników – mówi Smoroń.

Jak dodaje – w obszarze tym zaczynają aktywnie działać pomorskie urzędy pracy. – Bezrobocie sięga tutaj nawet do 30-35 proc. Urzędnicy aktywizują ludzi na zasiłku poprzez szkolenia i oferty pracy. W ostateczności ci, którzy nie chcą pracować, są wykreślani z listy bezrobotnych – podkreśla.

Na plażach brakuje też ratowników. – Wzięło się to z tego, że w Polsce są po prostu niedoceniani. Jeśli ktoś już został ratownikiem, woli wyjechać za granicę i zarobić więcej. Najczęstszym wyborem są ciepłe kraje – mówi Zdzisław Trzciński, kierownik kąpieliska w Borównie (woj. kujawsko-pomorskie).

Więcej czytaj tutaj: Nad morzem brakuje ratowników: "Niedobory są ogromne"

Kraków w kadrowych opałach

Problem ze znalezieniem ludzi do pracy jest również w Krakowie, gdzie pod koniec lipca odbędą się Światowe Dni Młodzieży. - Na rynku pojawiło się kilka tysięcy ofert pracy w restauracjach czy sklepach. Proponowane stawki mieszczą się między 16 a 25 zł brutto – mówi Smoroń.

– Statystyki z początku czerwca pokazują, że pielgrzym na obiad w krakowskiej restauracji będzie musiał czekać nawet cztery godziny z powodu braku chętnych do pracy – dodaje.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży dobitnie pokazują trudną sytuację na rynku pracy

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kaja 2017-01-16 14:56:56

Praca na pomorzu to czesto czysty wyzysk. Spanie w zlych warunkach, praca po kilkanascie godzin i marny zarobek. Przezyłam to i nigdy nie wroce. Słyszałam o pracy sezonowej i wyjazdach do Niemiec z tml professional i chyba na to sie zdecyduje.

rytm 2016-07-19 22:03:12

pracowaliście w elektromaketach? jak tam z kasą i warunkami jest? w jakiej firmie najlepiej? wiem że to zależy od konkretnego miejsca, ale może ktoś ma coś do powiedzenia