Praca na Islandii: Nowy kierunek emigracji zarobkowej Polaków

- Dotychczas bardziej popularnym kierunkiem były kraje skandynawskie, na przykład Norwegia. Islandia ma jednak bardzo dużo do zaoferowania, nie tylko jeśli chodzi o piękne krajobrazy, ale także w kwestii zarobków i jakości życia - mówi Agnieszka Ogorzałek, project coordinator of international recruitment process, Adecco Global Transition Center.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca na Islandii: Nowy kierunek emigracji zarobkowej Polaków

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

29 sie 2016 6:26


Zdecydowaliście się rozszerzyć swoją działalność i zająć się rekrutacją pracowników dla islandzkich pracodawców. Dlaczego akurat Islandia?

Agnieszka Ogorzałek, project coordinator of international recruitment process, Adecco Global Transition Center: - Poziom bezrobocia w Islandii jest niski, rynek pracy jest zdecydowanie otwarty na pracowników z zagranicy. Islandia jest nowoczesnym, dobrze prosperującym krajem, znajdującym się w czołówce państw o wysokim wskaźniku jakości życia.

Również Polacy coraz częściej biorą Islandię pod uwagę, myśląc o emigracji zarobkowej. Dotychczas bardziej popularnym kierunkiem były kraje skandynawskie, na przykład Norwegia. Islandia ma jednak bardzo dużo do zaoferowania, nie tylko jeśli chodzi o piękne krajobrazy, ale także w kwestii zarobków i jakości życia.

Ile osób dotychczas udało się dotychczas zrekrutować?

- Dotychczas udało nam się zatrudnić ok. 60 osób. Jest to duży i długoterminowy projekt. Każdego miesiąca spływają do nas nowe zamówienia z Islandii. Islandzcy pracodawcy chwalą i doceniają polskich pracowników, dlatego też Polacy stanowią dość sporą grupę w tym kraju. Rekrutujemy już prawie rok i widzimy, że zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy ciągle rośnie.

Co konkretnie cenią w Polakach islandzcy pracodawcy?

- Polacy słyną z rzetelnego i profesjonalnego podejścia do pracy oraz obowiązkowości. Z feedbacku, jaki otrzymujemy od naszych klientów, wynika również, że pod względem mentalnym przypominamy Islandczyków, dlatego też pracownicy doskonale się rozumieją, a współpraca dobrze prosperuje.

Pracowników o jakich kwalifikacjach potrzebuje Islandia?

-  Rekrutujemy głównie wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców: spawaczy MIG/MAG czy TIG, cieśli, stolarzy, elektryków, malarzy, murarzy, hydraulików, operatorów maszyn ciężkich, kierowców. W tym momencie mamy duże zapotrzebowanie na mechaników samochodów osobowych oraz ciężarowych dla dużych i znanych marek. Kandydaci powinni mieć przynajmniej 5 lat doświadczenia jako mechanik oraz posługiwać się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym.

Mamy jednak też oferty pracy skierowane dla osób o mniej konkretnych kwalifikacjach, np. dla personelu sprzątającego czy pracowników customer service w wypożyczalni samochodów.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by dostać pracę w Islandii?

- Przede wszystkim trzeba znać język angielski. Oczywiście wymagany przez pracodawców poziom znajomości języka jest uzależniony od stanowiska, na jakie aplikuje kandydat. W przypadku pracowników customer service trzeba dobrze posługiwać się językiem angielskim. Inaczej jest na stanowisku cieśli, mechanika czy stolarza. Tutaj wystarczy poziom komunikatywny oraz znajomość terminologii związanej z wykonywanym zawodem.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxyxy 2016-08-30 22:34:25

Islandia to mała dziura i wcale tam nie jest tak ładnie, brak drzew i ciągle wieje.