PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca jako freelancer: Wolnych strzelców będzie tylko przybywać

  • Autor: MN
  • 16 sie 2017 12:09

Już 30 proc. pracowników w USA i Unii Europejskiej to wolni strzelcy - wynika z opublikowanego przez Adecco badania Global Talent Competitiveness Index.

Praca jako freelancer: Wolnych strzelców będzie tylko przybywać
Adobe Stock
REKLAMA

• Model pracy jako freelancer jest często spotykany w zawodach wymagających kreatywności, takich jak copywriter, dziennikarz, grafik czy programista.

• Dla wielu pracowników rezygnacja z etatu to świadoma decyzja, która pozwala zyskać "wolność".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Zdaniem ekspertów, ekonomia wolnych strzelców dopiero się rozkręca i w najbliższym czasie rynek pracy czekają głębokie przemiany.

 

Statystycznie co trzeci pracujący nie posiada stałego pracodawcy i zarabia na życie, łapiąc zlecenia, poprzez świadczenie usług oraz pracę tymczasową.

- Ludzie określani przez nas jako „wolni strzelcy” to tak naprawdę bardzo zróżnicowana grupa. Różne są powody, dla których ludzie ci rezygnują ze stałego zatrudnienia – komentuje Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland. – Wrzucanie ich do jednego worka nie zawsze jest sprawiedliwe. Faktem jest jednak, że jest to grupa coraz szybciej rosnąca. Gdy Walter Scott jako pierwszy użył w swojej wydanej w 1820 roku powieści Ivanhoe słowa freelancer, z pewnością nie podejrzewał, że dwieście lat później określenie to będzie pasować do jednej trzeciej pracowników w Europie i USA.

Zdaniem ekspertki, duży udział we wzroście samodzielnej pracy oraz samozatrudnienia ma trend sharing economy oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne, które umożliwiają skuteczne zarabianie pieniędzy.

Więcej zyskać

Dane Eurostatu wskazują, że w 2016 roku na 15,9 mln pracujących Polaków, 1,05 mln miało więcej niż jedną pracę. Co więcej, spośród Polaków z wyższym wykształceniem odsetek pracujących więcej niż u jednego pracodawcy wynosi 16,3 procent.                          

- Do tej grupy zalicza się wielu młodych ludzi, którzy co prawda skończyli studia, jednak są dopiero na początku swojej drogi życiowej. Często nie mają zobowiązań rodzinnych, więc mogą pozwolić sobie na budowanie bogactwa poprzez dorabianie sobie – komentuje Anna Wicha. – Z czasem niektórzy mogą się przekonać, że więcej zarabiają właśnie na dodatkowych pracach niż na właściwym etacie i przechodzą całkowicie na swoje.

Model pracy jako freelancer jest często spotykany w zawodach wymagających kreatywności, takich jak copywriter, dziennikarz, grafik czy programista.

Utrzymać się

Na drugim biegunie znajdują się ludzie, którzy ze względu na trudną sytuację życiową nie mają szans na stałą pracę.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca jako freelancer: Wolnych strzelców będzie tylko przybywać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • MS 2017-08-21 11:55:45

    "Na drugim biegunie znajdują się ludzie, którzy ze względu na trudną sytuację życiową nie mają szans na stałą pracę." czyli zawodowy kierowca aplikacji na U bo ciężko się z tego utrzymać.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA