Praca dla studenta. Gdzie i ile może zarobić?

• Ponad połowa studentów podjęła pracę zawodową w trakcie studiów.
• Wśród najczęściej spotykanych ofert dla studentów znajdziemy m.in. hostessy, barmanów, kelnerów, ankieterów, telemarketing, a także prace nocne związane z inwentaryzacją lub rozładunkiem towaru w sklepach.
• Ze studentami podpisywane są zazwyczaj umowy o dzieło lub zlecenie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca dla studenta. Gdzie i ile może zarobić?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 mar 2016 15:23


Z wyników badań portalu Pracuj.pl wynika, że w 2015 r. ponad połowa badanych studentów podjęła pracę zawodową w trakcie studiów. Niemal połowa osób w wieku 22-25 lat podjęła pracę związaną z kierunkiem studiów. A co z resztą? W zależności o trybu studiów (dzienne, wieczorowe lub zaoczne) studenci mogą przebierać w różnego rodzaju ogłoszeniach pracy dodatkowej.

Czytaj też: Tylko co ósmy student ma pewność co do dalszej drogi zawodowego rozwoju

Wśród najczęściej spotykanych ofert znajdziemy m.in. hostessy, barmanów, kelnerów, ankieterów, telemarketing, a także prace nocne związane z inwentaryzacją lub rozładunkiem towaru w sklepach. Oferty te są dobre dla osób posiadających nieregularny plan zajęć na uczelni, dla których jest to jedyna możliwość zdobycia dodatkowych pieniędzy.

Ile można zarobić?

Najczęściej ze studentami podpisywane są umowy o dzieło lub zlecenie, czyli tzw. śmieciówki, ze stawką wahającą się w granicach od 9 do 18 zł brutto za godzinę. Dużo młodych ludzi wybiera pracę w gastronomii, gdzie stawka godzinowa jest dość niska (poniżej 10 zł brutto), ale można liczyć na napiwki, które niejednokrotnie przekraczają całość wynagrodzenia. Wadą tej pracy jest jednak niezbyt elastyczny grafik oraz częste zostawanie po godzinach.

Osoby, którym uda się zdobyć pracę w recepcji danej firmy mogą liczyć na stawkę godzinową wynoszącą ok. 14 zł brutto. Jednak muszą się one liczyć z większą odpowiedzialnością, jak kontakt telefoniczny z klientami, wystawianie faktur oraz nadawanie poczty. Plusem tej pracy jest jednak to, że już w młodym wieku student poznaje życie firmy i panujące w niej zwyczaje, a także nierzadko zostaje w niej po studiach z możliwością awansu na inne stanowisko, już dostosowane do jego studiów oraz zdobytych umiejętności.

Kiedy ledwo starcza od pierwszego do pierwszego

Obecnie wśród studentów ze świecą szukać osoby, która nie umie i nigdy nie korzystała z internetu. Brak tej umiejętności gryzie się z wymogami współczesnego świata. Dla tych, którzy nie znaleźli pracy w „realu” lub też chcą sobie dorobić do niewielkiej pensji internet przygotował szereg możliwości dodatkowego zarobku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

mirka 2016-03-03 20:50:32

praca w czasie studiów jest ważna! liczy się doświadczenie!: blog.impel.pl/student-szuka-pracy/