×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca czeka w małych miastach. Ale Ukraińcy nie kwapią się do przeprowadzki

Rząd chce zachęcić Ukraińców uciekających przed wojną do przeniesienia się z dużych aglomeracji miejskich do niewielkich miast do 25 tysięcy mieszkańców i na tereny wiejskie. Zdaniem rekruterów to dobry pomysł. Trzeba jednak zachęcić do relokacji - najlepiej poprzez ofertę pracy z zakwaterowaniem.

Praca czeka w małych miastach. Ale Ukraińcy nie kwapią się do przeprowadzki
Większość ukraińskich uchodźców obecnie mieszka w dużych miastach (Fot. PAP/Paweł Supernak)
REKLAMA
 • Większość ukraińskich uchodźców obecnie mieszka w dużych miastach. Brak chęci do relokacji wynika z obaw o warunki życia poza wielkimi aglomeracjami.
 • By przekonać Ukraińców do relokacji do mniejszego miasta czy na wieś, należy przede wszystkim umożliwić im podjęcie pracy, najlepiej z zakwaterowaniem.
 • – Wielu uchodźców zmagało się ze znalezieniem zatrudnienia w dużych aglomeracjach miejskich ze względu na ograniczony dostęp lub liczbę wakatów, podczas gdy pracodawcy z mniejszych miejscowości borykali się z deficytem pracowników – ocenia Marcin Kołodziejczyk z EWL.

Rząd pracuje nad nową strategią międzyresortową, której celem jest systemowa pomoc w integracji uchodźców z Ukrainy. Jednym z pomysłów jest zachęcenie ich do przeniesienia się z dużych aglomeracji miejskich do niewielkich miast do 25 tysięcy mieszkańców i na tereny wiejskie.

Temat również podjęto na spotkaniu zespołu do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy (działającego w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego).

Minister w KPRM ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj podkreśliła w rozmowie z PAP, że w małych miejscowościach jest bardzo duży deficyt pracowników w obszarach usług społecznych. To m.in. pomoc domowa osobom starszym, praca w domach pomocy społecznej czy w ośrodkach wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Pomoc w znalezieniu zamieszkania i pracy uchodźcom z Ukrainy "pozwoli relokować z dużych miast część ludzi, którzy chcieliby się przeprowadzić za pracą i mieszkaniem".

Ukraińcy w dużych miastach

Większość ukraińskich uchodźców obecnie mieszka w dużych miastach. Według danych opracowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny w Warszawie do 12 lipca nadano numery PESEL 120 tys. obywateli Ukrainy (w stolicy i okalających ją powiatach - 184 tys.). To najwięcej w Polsce. Na drugim miejscu znalazł się Wrocław (45 tys.), potem Kraków (32 tys.) i Poznań (31 tys.).

W Warszawie i Wrocławiu ukraińskim uchodźcom wydano kilkanaście razy więcej numerów PESEL niż w Olsztynie i Białymstoku.

- Pomysł jest bardzo dobry, jednak tej relokacji nie da się zarządzić przymusowo ani poprzez rozwiązania administracyjne, potrzebne jest właściwe podejście, argumentacja oraz zrozumienie czynników wpływających na podjęcie decyzji. Czynnikiem kluczowym jest możliwość podjęcia pracy, najlepiej z zakwaterowaniem, bo pomoc rządowa dla osób użyczających swoich własnych mieszkań uchodźcom wojennym już się zakończyła. Praca daje pewność i poczucie bezpieczeństwa finansowego osobom nie chcącym zależeć od dobrej woli innych - mówi Damian Guzman, zastępca dyrektora generalnego międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (67)

Do artykułu: Praca czeka w małych miastach. Ale Ukraińcy nie kwapią się do przeprowadzki
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Pawka Korczagin 2022-08-13 02:07:10

  A kto powiedział że uciekinierzy powinni pracować ? Czy nadzieję rolników są beznadziejnie popsute ? Płacić godnie Polakom i wszystko będzie git.

 • Hans 2022-08-11 16:05:10

  Po niemiecki gawarjat: Russland, Russlan uber alles!

 • Adrian 2022-08-11 12:46:06

  E, wiesz, Frederic, my Rosjanie zawsze tłukliśmy Żydów, to i teraz możemy trochę na nich poszczuć. Na początku 20. wieku były u nas w Rosji wielkie rzezie Żydów, potem pomogliśmy Hitlerowi zaatakować Polskę i nawet dziecko wie, czym się skończyła ta nasza rosyjska pomoc dla Hitlera. To teraz możemy spod Moskwy nawiązać do rosyjskiej tradycji i poszczuć trochę na Żydów. Na Polaków i na Ukraincow w sumie też z Rosji szczujemy, a mnie to już chyba wsjo rawno przeciw kogo napuszczamy na siebie...

  • Adrian 2022-08-11 15:20:01

   Żałosne macie Krasawica metody trolowania z MONowskiej trolowni. Ci napisałem że jesteś Khazarką bo po zacietrzewieniu w obsmarowywaniu ruskich i w wierze w zwycięstwo Ukrainy przypominasz moją mamę Khazarkę. Nawiasem mówiąc to jakiś syndrom sztokholmski bo w czasie II wojny nacjonaliści ukraińscy wymordowali również 850 tys Żydów.

   • Adrian 2022-08-11 15:42:34

    Dziś przypada 85 rocznica rozpoczęcia przez nas, Rosjan tzw. operacji polskiej w Związku Szczęśliwej Radości Radzieckiej. Polegała ona na tym, że my, Rosjanie pozbawiliśmy życia ćwierć miliona Polaków, którzy po 1918 roku zostali w ZSRR. Nakazał to nasz przywódca, towarzysz Stalin, a w jego imieniu rozkaz podpisał nasz rosyjski ludowy komisarz spraw wewnętrznych Jeżow - równo 11 sierpnia 1937 roku. Na razie Polacy doszukali się 111 tys. Polaków, którzy starcili życie z rąk Rosjan (z naszych rąk) i 30 tys. Polaków deportowanych przez nas, Rosjan. Przy czym badań nie dokończono i wszystko wskazuje na to, że my, Rosjanie już w latach 1937-1938 pozbawiliśmy życia w sumie około ćwierć miliona Polaków w ZSRS. Potem pomogliśmy Hitlerowi w napaści na Polskę (6 mln zabitych Polaków), a teraz napadamy na Ukrainę. Przyznaję, że jedynie, co w Rosji na pewno umiemy sprawnie przeprowadzić to takie specjalne operacje. Po rosyjsku brzmi to tak pięknie: gienocid.

   • Adrian 2022-08-11 15:47:29

    Krasawica operacja polska w czasie Wielkiego Terroru pod koniec lat 30 -tych to pewna koncepcja redaktora Sommera. Niemniej mordowano wszelkie narodowości. A jaka przyczyna któż to może wiedzieć.

   • Frederic 2022-08-11 15:59:08

    Frederic @ Adrian: Gienocid drugich nacji! Ubit ich wsjech! U Rossiji granic niet!

   • Hans 2022-08-11 16:14:40

    Po niemiecki gawarjat: Russland, Russlan uber alles.

 • Frederic 2022-08-11 11:42:44

  Frederic @ Adrian: Rozumiem, mnie też już niedobrze się robi od tej urawniłowki - ile można pisać kłamstw, ile można truć bzudry? Lepiej zajmijmy się Rosją, bo bieda coraz większa - ale żeby tak od razu pisać prawdę, jak pracujemy pod Pitrem, jak mamy prikaz prowokować? Chyba przesadzasz. Choć, jak napisałem rozumiem cię, bo sam mam dość tego naszego ruskiego szczucia na Polaków i Ukraińców. A ty Adrian, to widziałem, masz jeszcze dodatkowe zadanie szczuć na Żydów. W tej jednej sprawie, to tak między nami, Rosjanami zapytam - nie wstyd ci?

 • Adrian 2022-08-11 11:39:33

  A, bo mi się znudziło to ujadanie na pasku Putina. Wujek stracił robotę w Rosawiacji, kumpel w Reno, które opuszcza naszą Rosję, strielamy do Ukraińców - a tu nic, bronią się i zaczynam mieć dość. Ty nie? Ja tak. To przynajmniej napiszę Polakom, jak jesteśmy szkoleni w Rosji, żeby szkodzić Polakom. Co mi tam...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA