Portugalia wesprze emigrantów powracających do kraju

Rząd Pedro Passosa Coelho zatwierdził program wsparcia powracających do kraju emigrantów zarobkowych. Będą oni mogli ubiegać się o państwowe subwencje o wartości do 20 tys. euro.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Portugalia wesprze emigrantów powracających do kraju

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 mar 2015 21:48


Jak poinformował w komunikacie centroprawicowy gabinet, program o nazwie VEM ma służyć sprowadzeniu do ojczyzny portugalskich emigrantów zarobkowych oraz promocji przedsiębiorczości.

Program będzie wprowadzany etapami. W pierwszej jego fazie wsparcie otrzyma około 50 powracających do ojczyzny Portugalczyków, których projekty rozwoju firm uzyskają aprobatę ministerstwa pracy i polityki socjalnej.

Z przyjętego przez rząd dokumentu wynika, że państwo będzie przyznawać rozpoczynającym działalność gospodarczą bezzwrotną zapomogę w wysokości od 10 tys. do 20 tys. euro.

Aby ubiegać się o państwowe wsparcie, konieczne jest przedstawienie za pośrednictwem urzędu pracy projektu planowanej działalności gospodarczej. Musi on zawierać szczegółowy plan działań nowej firmy na najbliższe lata.

Czytaj też: Portugalia: Chcą podwyżek, nie zwolnień. Strajkują szkoły i szpitale

Rządowy projekt przewiduje też zwolnienia podatkowe dla firm, które zatrudnią osoby powracające z emigracji, a także pomoc w kierowaniu na płatne staże Portugalczyków pozostających za granicą bez pracy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. W tym drugim przypadku warunkiem koniecznym do ubiegania się o państwowe wsparcie jest potwierdzenie trwającej ponad rok rejestracji w zagranicznym urzędzie pracy.

Aby nowe rozwiązania weszły w życie, konieczne jest zatwierdzenie regulaminu programu VEM przez wchodzący w skład portugalskiego ministerstwa pracy i polityki socjalnej Instytut Pracy i Szkolnictwa Zawodowego (IEFP).

Jak powiedziała PAP Ana Silva z ministerstwa pracy i polityki socjalnej, zatwierdzony przez rząd program służy stymulowaniu przedsiębiorczości, szczególnie wśród najmłodszej portugalskiej emigracji zarobkowej.

"W ostatnich czterech latach z Portugalii wyjeżdżało co roku około 100 tys. obywateli, z których większość to młodzież. Wysokiej dynamice wyjazdów towarzyszył równie duży odsetek urodzeń poza granicami naszego kraju. Od 2007 r. co trzeci nasz obywatel przyszedł na świat poza Portugalią" - wyjaśniła Silva.

Głównymi kierunkami emigracji zarobkowej Portugalczyków są obecnie Francja, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania oraz Szwajcaria.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jaro 2015-03-17 09:53:32

I to się nazywa Państwo opiekuńcze ! PATZRCIE I SIE UCZCIE NIEUDACZNICY Z PO/PSL !