PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ponad 60 proc. uchodźców z Ukrainy nadal nie pracuje. Co ich blokuje?

 • jk
 • 18 lis 2022 10:29

Ponad połowa (61 proc.) uchodźców z Ukrainy nadal pozostaje bez pracy, wskazując jako główne powody brak znajomości języka polskiego oraz brak ofert odpowiadających ich specjalizacji i zgodnych z kompetencjami.

Ponad 60 proc. uchodźców z Ukrainy nadal nie pracuje. Co ich blokuje?
4 na 10 osób biorących udział w badaniu Manpower i Fundacji Totalizatora Sportowego to osoby zatrudnione już w Polsce (Fot. Bohdan Komarivskyi/Unsplash)
REKLAMA
 • Podczas poszukiwań nowego pracodawcy Ukraińcy najczęściej zwracają uwagę na atrakcyjne wynagrodzenie, bliską lokalizację firmy względem miejsca zamieszkania oraz czy stanowisko odpowiada ich kwalifikacjom.
 • 4 na 10 osób biorących udział w badaniu Manpower i Fundacji Totalizatora Sportowego to osoby zatrudnione już w Polsce.
 • 78 proc. z nich podjęło jakąkolwiek pracę, ale planuję znaleźć dla siebie lepszą posadę, 50 proc. pracuje w innym zawodzie poniżej kompetencji, 13 proc. jest zadowolonych z aktualnie piastowanego stanowiska.

Z badania Manpower i Fundacji Totalizatora Sportowego, wynika, że 61 proc. uchodźców z Ukrainy wciąż pozostaje bez pracy. Ankietowani zostali poproszeni o określenie kilku głównych powodów trudności w znalezieniu pracy. Jak wynika z analizy, uchodźcy wskazali na brak znajomości języka polskiego (54 proc.), brak ofert odpowiadających ich specjalizacji i zgodnych z kompetencjami (38 proc.), a także brak ofert uwzględniających pracę na niepełny etat (31 proc.).

- Pracodawcy w Polsce są otwarci na zatrudnienie uchodźców z Ukrainy. Udogodnienia, jakie zostały wprowadzone po to, by takie osoby mogły łatwiej odnaleźć się w nowym miejscu to głównie kursy języka polskiego oraz wsparcie w zaklimatyzowaniu się w Polsce, wiele firm oferuje także wsparcie materialne i pomoc w znalezieniu mieszkania. Warto jednak, by organizacje w większym stopniu otworzyły się na zatrudnienie pracowników w niepełnym wymiarze. To idealne rozwiązanie na przykład dla osób wychowujących dzieci czy takich, które ze względu na inne zobowiązania nie mogą podjąć pracy na pełen etat – mówi Joanna Nowińska, koordynator projektu „Wygraj Rozwój” z ramienia ManpowerGroup Polska.

Przeczytaj: Rząd ma pomysł na zmotywowanie Ukraińców do pracy. Będą płacić za nocleg

- Wiele kobiet, które po wybuchu wojny przyjechały do Polski, poszukując pracy już na początkowym etapie rekrutacji sygnalizowały konieczność połączenia opieki nad dziećmi z chęcią zatrudnienia, ale utrudnieniem w podjęciu pracy w wymiarze pełnego etatu lub systemie zmianowym są godziny pracy przedszkola czy szkoły. Wyzwaniami jakie mogą się pojawić z perspektywy firmy są między innymi konieczność zatrudnienia większej liczby osób dla zaspokojenia potrzeb organizacji oraz kwestie związane z zarządzaniem, organizacją czasu pracy, podziałem obowiązków, a co za tym idzie zwiększona ilość formalności - dodaje.

Ukraińcy na polskim rynku pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Ponad 60 proc. uchodźców z Ukrainy nadal nie pracuje. Co ich blokuje?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • fff 2022-11-19 20:51:18

  My ich blokujemy oddając im nasze pieniądze w socjalu nawet za cenę swojego dobra. Pomagamy ponad miarę swoich możliwości, a nie słyszymy żadnych przyjacielskich ruchów - Wołyń zamieciony pod dywan, a sprawa rakiet - nasz rząd musiał czekać na rozkazy z USA żeby wiedzieć kto powinien wystrzelić tę nieszczęsną roakietę(y) tak długo, a Żełeński sobie kozaczył, aż mu amerykanie zwrócili uwagę, że przesadza. Widać jak na dłoni, że to nie nasza wojna i jesteśmy "zmuszeni" do udziału w niej po stronie ukraińskiej. Nie jesteśmy sługami narodu ukraińskiego, a kto tak twierdzi niech idzie startować w wyborach tam. Co teraz zrobimy z problemem kilku milionów Ukraińców. Wrócić do domu nie będą chcieli, a my mamy coraz bardziej pod górkę. Wpakowaliśmy się w niezłe problemy. Proszę sobie darować podpisy w stylu rosyjskich onuc.

 • Sk 2022-11-18 11:28:29

  Największym blokującym jest tutaj socjal. Po co pracować jak można żyć z zasiłków na koszt innych. Skończcie z socjalem dla uchodźców i jak trzeba będzie zarabiać na siebie to te wszystkie bariery znikną.

  • Pat 2022-11-18 17:07:31

   Dokładnie . Socjal to najgorsze rozwiązanie , tym bardziej ze ta cudowna klasa średnia która tu przyjechała wcale naszej pomocy nie potrzebuje a przynajmniej nie wszyscy , ale jak dają to dawaaaaaaaj . Ten sam problem z Polakami - po co iść do pracy jak można doić rodaków i pic piwo pod sklepem .. 500 plus j inne socjale same wjadą :) żarcie dadzą z caritasu , posciemnia się , że samotna matka i dalej się kręci . Dramat , tylko w Polsce nieroby są gloryfikowane zamiast na każdym kroku piętnowane.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA