Ponad 2 mln Polaków wyjechało za chlebem. Gdzie szukają pracy najczęściej?

Coraz więcej osób wyjeżdża z kraju w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Obecnie na emigracji przebywa 2,2 mln osób. Dokąd Polacy udają się najczęściej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad 2 mln Polaków wyjechało za chlebem. Gdzie szukają pracy najczęściej?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

7 paź 2014 5:36


W 2013 r. za granicą przebywało 2,2 mln Polaków – rok wcześniej było ich 2,13 mln. Zbliżamy się do rekordowej liczby z 2007 r. Wówczas poza granicami kraju mieszkało 2,27 mln.

– Wyjeżdżają młode roczniki, które w dużej mierze osiedlają się już za granicą, nie chcą wracać i ściągają do siebie rodziny. To powoduje, że będzie nas jeszcze więcej ubywać, że będziemy się starzeć szybciej, niż miałoby to miejsce w sytuacji, kiedy ci Polacy zostawaliby w kraj  – mówi w rozmowie z Newseria.pl Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek zarządu NBP.

Czytaj też: Branża hospitality stworzy w Wielkiej Brytanii 300 tys. miejsc pracy. Polacy znów wyjadą?

Gdzie Polacy wyjeżdżają najchętniej? Z danych GUS wynika, że największą popularnością cieszy się Wielka Brytania. W 2013 r. mieszkało tam niemal 650 tys. Polaków. Nieco mniej rodaków przebywa na terenie Niemiec – 560 tys. osób. Na trzecim miejscu znalazła się Irlandia. Jednak w tym przypadku ilość emigrantów jest zdecydowanie mniejsza – 115 tys. osób. W 2007 r. liczba ta była prawie dwa razy większa.

Czytaj też: Do Dubaju bez wizy. Będzie nowy kierunek emigracji zarobkowej Polaków?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się Holandia i Włochy. W ubiegłym roku za chlebem wyjechało tutaj ok. 100 tys. Polaków. Mniej popularna jest Norwegia i Szwecja. Być może wynika to ze specyfiki rynku pracy, a także bariery językowej. Z danych GUS wynika także, że Polacy niechętnie wyjeżdżają poza granice Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.