PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pomoc domowa w Emiratach otrzymuje podstawowe prawa

  • PTWP - PulsHR
    JP
  • 5 cze 2017 17:18

Ministerstwo Zasobów Ludzkich Zjednoczonych Emiratów Arabskich opracowało ustawę, zgodnie z którą pracownicy pomocy domowej otrzymali prawo do płatnego urlopu i minimalnego czasu odpoczynku.

Pomoc domowa w Emiratach otrzymuje podstawowe prawa
W ZEA pracuje ponad 750 tys. pracowników pomocy domowej. (Fot.: Wikimedia)
REKLAMA

Ustawa o Pomocy Domowej została przyjęta przez Radę Narodową Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wejdzie w życie z chwilą, w której podpisze ją prezydent szejk Khalifa bin Zayed Al-Nahyan.

Ustawa gwarantuje pracownikom m.in. dostęp do sądowej drogi rozstrzygania sporów, 30 dni płatnego urlopu rocznie, ubezpieczenie zdrowotne i 30 dni urlopu chorobowego rocznie. Pracownicy mogą także liczyć na minimum 12 godzin odpoczynku w ciągu doby, godne zakwaterowanie i godne posiłki na koszt pracodawcy, a także bilet do domu i z powrotem raz na dwa lata.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ustawodawca zwraca też uwagę, że pracownik musi znać warunki kontraktu przed jego podpisaniem. Zapewnia ponadto, że spory trwające ponad dwa tygodnie, będzie starać się rozstrzygać na korzyść pracowników bez kosztów sądowych.

– Przyjęcie ustawy przez Radę Narodową jest gruntowną reformą, która zapewni pracownikom pomocy domowej pełną ochronę ze strony rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Z chwilą wejścia w życie ustawa zapewni pomocy domowej takie same prawa, jakie posiadają inni pracownicy w ZEA – zapewnia minister zasobów ludzkich Saqr Ghobash.

W ZEA pracuje ponad 750 tys. pracowników pomocy domowej – wynika z danych Migrant-Rights.org. 94,8 proc. z nich to imigranci. 96 proc. rodzin w Emiratach zatrudnia do opieki nad dzieckiem pracowników, którzy wykonują 80 proc. obowiązków rodzicielskich.

Ich sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. W 2014 r. organizacja Human Right Watch przesłuchała 99 kobiet pracujących w ZEA jako pomoc domowa. Większość z nich zgłosiło znaczną liczbę nieopłaconych nadgodzin. Zdarzały się także przypadki zamykania w domu pracodawcy bez jedzenia i snu i odbierania paszportu. 24 kobiety zgłosiły napaści fizyczne lub seksualne. Wiele osób wróciło do rodzinnego kraju bez pieniędzy.

– Podejmujemy działania, by chronić pracowników podatnych na dyskryminację na napaści seksualne. W kolejnych miesiącach będziemy ogłaszać mechanizmy, które pomogą w egzekwowaniu prawa –obiecuje minister.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pomoc domowa w Emiratach otrzymuje podstawowe prawa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA