Polskie Forum HR: Pracowników tymczasowych ubywa, a obroty agencji zatrudnienia rosną

2017 rok dla branży agencji zatrudnienia upłynął on pod znakiem spadku liczby pracowników tymczasowych oraz rosnącego zainteresowania pracodawców usługami rekrutacji stałych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polskie Forum HR: Pracowników tymczasowych ubywa, a obroty agencji zatrudnienia rosną

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

16 kwi 2018 12:00


  • Polskie Forum HR podsumowało 2017 rok.
  • Liczba pracowników tymczasowych zatrudnianych wyniosła 256 tys. i była o 3 proc. niższa niż w poprzednim okresie.
  • O 5 proc. spadła również liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty.
  • Mimo to obroty agencji rosną - firmy członkowskie PFHR wypracowały w ubiegłym roku obroty w wysokości ponad 4 mld zł.

Ubiegły rok był dla agencji zatrudnienia pełen wyzwań. Nowelizacja ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych to tylko jeden z czynników, który wpływa na ich funkcjonowanie w Polsce, mimo że jego najbardziej znaczące skutki, czyli bardziej restrykcyjne ograniczenie długości zatrudnienia pracowników tymczasowych, odczujemy dopiero pod koniec 2018 roku.

- Brak odpowiednich kandydatów do pracy wskazywany jest przez pracodawców jako główny hamulec rozwoju polskich przedsiębiorstw. Dlatego też z jednej strony wiele firm coraz częściej zatrudnia pracowników tymczasowych na stałe, a z drugiej pozyskanie nowych, przy tak niskim bezrobociu, staje się coraz większym wyzwaniem. W przypadku rekrutacji stałych, najczęściej wykorzystywanych przy pozyskiwaniu pracowników na stanowiska specjalistyczne i menadżerskie, agencje mają coraz więcej zleceń. Pracodawcy częściej powierzają ten proces wyspecjalizowanej firmie, dysponującej profesjonalistami w tym zakresie oraz szeroką gamą narzędzi pozwalającej na zakończenie procesu z sukcesem - komentuje Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR.

Spada liczba pracowników tymczasowych

Liczba pracowników tymczasowych zatrudnianych przez firmy członkowskie Polskiego Forum HR (PFHR) w 2017 roku wyniosła 256 tys. i była o 3 proc. niższa niż w poprzednim okresie. Szacowana liczba pracowników tymczasowych w całej Polsce to 772 tys. osób.

O 5 proc. spadła również liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty: z 66 tys. w 2016 roku do 63 tys. w 2017.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.