×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polskie Forum HR: Agencje pracy tymczasowej podsumowują kwartał. Są na plusie

  • Autor: jm
  • 1 cze 2015 10:58

Członkowie zrzeszeni w Polskim Forum HR zaobserwowali pozytywne trendy na polskim rynku pracy w pierwszym kwartale 2015 r.

Polskie Forum HR: Agencje pracy tymczasowej podsumowują kwartał. Są na plusie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Praca tymczasowa

W pierwszym kwartale 2015 r. agencje członkowskie PFHR zatrudniły łącznie ponad 123 tys. pracowników tymczasowych, co w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku daje nam wzrost na poziomie aż 24 proc. W pierwszym kwartale 2014 roku wzrost rok do roku był dwukrotnie mniejszy i wyniósł 12,55 proc. Liczba etatów na których zostali zatrudnieni wyniosła 60 tys. (wzrost rok do roku 15,55 proc.) co oznacza, że każdy pracownik w pierwszych trzech miesiącach 2015 r. przepracował średnio ok. 20 godzin tygodniowo.

Zauważalnie wzrosła liczba pracowników z grupy 50+, w porównaniu do pierwszego kwartału 2014 roku aż o 27,12 proc. - obecnie stanowią oni co prawda 8 proc. pracowników zatrudnionych przez agencje, ale widać większą otwartość i zainteresowanie pracą tymczasową osób z tej grupy wiekowej. Nie słabnie przy tym obecność osób młodszych, do 26 roku życia (blisko 40 proc. ogółu zatrudnionych pracowników tymczasowych, wzrost prawie o 17 proc. rok do roku). Struktura płciowa również pozostaje niezmienna – wśród pracowników tymczasowych przeważają mężczyźni (53 proc.), kobiety odpowiednio 47 proc.

Coraz więcej umów o pracę

Cieszy natomiast zdecydowanie większa popularność umów o pracę zawiązywanych przez agencje z pracownikami tymczasowymi oraz równocześnie spadek w wykorzystywaniu umów zleceń. Już ponad 92 proc. umów stosowanych przez firmy członkowskie PFHR dla pracowników tymczasowych to tradycyjne umowy o pracę. Firmy członkowskie Polskiego Forum HR zatrudniają blisko 40 proc. wszystkich pracowników tymczasowych w Polsce.

Gros pracowników tymczasowych jest zatrudnionych na stanowiskach produkcyjnych. Nadal stanowią oni największą część zatrudnienia tymczasowego (ok. 84 proc.). Wartość rynku pracy tymczasowej wzrosła rok do roku o 24 proc. (ekwiwalentnie rok temu wartość ta wynosiła 18 proc.). Jako że praca tymczasowa jest papierkiem lakmusowym kondycji całej gospodarki, dynamika wzrostowa na poziomie kilkudziesięciu procent daje jasną i optymistyczną informację zwrotną odnośnie ryku pracy. Agencje członkowskie PFHR w pierwszym kwartale 2015 roku odnotowały obroty całkowite na poziomie 754,8 mln zł, z czego udział pracy tymczasowej wyniósł 689 mln zł (91,27 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polskie Forum HR: Agencje pracy tymczasowej podsumowują kwartał. Są na plusie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Real 2015-06-01 14:35:28

    Hurrrrrra niech żyje białe niewolnictwo i umowy śmieciowe oraz emigracja z kraju. Więcej takiej pracy młodzi i nie tylko na nią czekają

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA