PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polskie firmy ruszyły po pracowników z zagranicy. Rekrutują na potęgę

- Zwiększone zatrudnienie cudzoziemców jest receptą na braki kadrowe, jak również szansą na pozyskanie wysokiej klasy specjalistów. Trend ten był już obecny w poprzednich latach, natomiast teraz się tylko wzmaga - mówi Michał Wodnicki z Business Centre Club.

 • Justyna Koc
  jk
 • 5 lut 2022 0:01
Polskie firmy ruszyły po pracowników z zagranicy. Rekrutują na potęgę
W 2021 r. złożono ponad 2 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy osobie z zagranicy (Fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach ułatwiła zatrudnienie pracowników z zagranicy, którzy są zainteresowani pracą w Polsce.
 • Badanie BCC wskazuje, że największą grupę zatrudnionych cudzoziemców stanowią obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy. Kolejne miejsca zajmują pracownicy z Azji, Unii Europejskiej, Afryki oraz Ameryki Południowej.
 • Najwięcej oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom wystawiono dla pracowników do prostych prac, magazynierów oraz pakowaczy i znakowaczy - wynika z informacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

29 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Dokonuje ona szeregu istotnych zmian w zasadach dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców. Dla wielu pracodawców to szansa na rozwiązanie problemu związanego z deficytem kadrowym. Z badania Business Centre Club (BCC) wynika, że blisko 64 proc. firm zatrudnia obcokrajowców. 

- Zwiększone zatrudnienie cudzoziemców jest receptą na braki kadrowe, jak również szansą na pozyskanie wysokiej klasy specjalistów. Trend ten był już obecny w poprzednich latach, natomiast teraz się tylko wzmaga - mówi Michał Wodnicki z BCC.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kogo zatrudniają pracodawcy?

Badanie BCC wskazuje, że największą grupę zatrudnionych cudzoziemców stanowią obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy - każdy z przedsiębiorców wskazał, że zatrudnia w swojej firmie obywateli tych państw. Kolejne miejsca zajmują pracownicy z Azji (43 proc.), Unii Europejskiej (14 proc.), Afryki (14 proc.) oraz Ameryki Południowej (14 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Polskie firmy ruszyły po pracowników z zagranicy. Rekrutują na potęgę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • 303 2022-02-06 09:52:48

  No Ukraińcy bardzo bliscy kulturowe i językowo.Najbardziej to w Wołyniu się dogadywaliśmy.

 • Uki 2022-02-05 19:31:59

  Mówię od 10 do 12 brutto to odrazu kończymy rozmowę. Dziadostwo

 • Uki 2022-02-05 19:30:12

  Haha . Śmiech na sali. Proszę państwa za ile? Polacy są specyficzni. Z uk aplikuje wymagania jak z kosmosu za 5tys.hehe specjalista konstruktor

 • Tomek 2022-02-05 13:41:47

  Ciekawe bo jak wysyłam CV to nawet nie zadzwonią...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA