PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polskie firmy nie mają wyjścia. Otwierają się na Azjatów

  • jk
  • 22 lip 2022 16:39

Polscy pracodawcy coraz chętniej zatrudniają pracowników z Azji. W grę wchodzą już nie tylko państwa byłego Związku Radzieckiego, ale i bardziej odległe, takie jak Indonezja czy Filipiny. Pracodawców nadal jednak martwią kwestie językowe, kulturowe czy religijne, jak również kwestia legalizacji pobytu i zatrudnienia.

Polskie firmy nie mają wyjścia. Otwierają się na Azjatów
Agencje rekrutują pracowników w Uzbekistanie (Fot. Joel Heard/Unsplash)
REKLAMA
  • W związku z dotkliwym brakiem siły roboczej w niektórych branżach firmy - dotąd niechętne - otwierają się na nowych pracowników z tzw. państw trzecich.
  • Agencje rekrutują dla firm pracowników w państwach postsowieckich, czyli Kazachstanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie. 
  • Pracodawcy obawiają się różnic kulturowych oraz w podejściu do wykonywania samej pracy. Przeszkodą jest także długi czas oczekiwania na takiego pracownika.

- Jeszcze kilka miesięcy temu nasi partnerzy podchodzili z dużą rezerwą do pracowników z tzw. państw trzecich. Przede wszystkim wskazywali na problemy komunikacyjne - większość z nich nie ma brygadzistów angielskojęzycznych, a cała infrastruktura przedsiębiorstwa: opisy stanowisk, przepisy BHP, informacje na halach i w magazynach są po polsku, ewentualnie po rosyjsku. Wymieniali zbyt małe doświadczenie we współpracy z tymi obcokrajowcami i szczerze przyznawali, że obawiają się różnic kulturowych i w podejściu do wykonywania samej pracy. Pomijając oczywiście największą przeszkodę, jaką jest wynikający z przepisów prawa zbyt długi czas oczekiwania na takiego pracownika – mówi Damian Guzman, zastępca dyrektora generalnego ds. rozwoju agencji Gremi Personal.

Firmy pod ścianą

Według Damiana Guzmana powoli się to zmienia. W związku z dotkliwym brakiem siły roboczej w niektórych branżach firmy - dotąd niechętne - otwierają się na nowych pracowników. Pracodawcy wciąż mają jednak sporo obaw.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Nie znaleźli pracowników w Polsce, otworzyli spółkę w Malezji

- Jedna z firm z branży nowoczesnych technologii zatrudnia od lat pracowników z Indonezji i wręcz komunikuje nam, że takich Azjatów potrzebują, bo są nie tylko bardzo pracowici, ale sumienni i dokładni, co akurat w tej branży jest zasadnicze. Firma z branży przetwórstwa rybnego zatrudnia Peruwiańczyków i też ich bardzo chwali. Wystarczy jedno pozytywne doświadczenie z pracownikami innymi, niż Ukraińcy, żeby otworzyć się na inne kraje - mówi Damian Guzman.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie firmy nie mają wyjścia. Otwierają się na Azjatów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA