×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pandemia i migracja: cudzoziemcy nadal przyjeżdżają do Polski za pracą

 • Justyna Koc
  jk
 • 28 sty 2021 20:00

Sytuacja epidemiologiczna i związane z nią ograniczenia w podróżowaniu zachęcały obcokrajowców do przedłużania pobytu w kraju. Dotyczyło to zwłaszcza obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy wcześniej w większym stopniu korzystali z możliwości migracji tymczasowych.

Pandemia i migracja: cudzoziemcy nadal przyjeżdżają do Polski za pracą
Jak podaje Urząd ds. Cudzoziemców, ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada prawie 460 tys. cudzoziemców (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Z 457,2 tys. cudzoziemców, którzy 1 stycznia 2021 r. posiadali ważne dokumenty pobytowe, największą grupę stanowili obywatele Ukrainy - 244,2 tys. osób.
 • Na kolejnych miejscach znaleźli się: Białorusini, Niemcy, Rosjanie, Wietnamczycy, Hindusi, Włosi.
 • Większość wydawanych zezwoleń na pobyt związana jest z aktywnością zawodową - w 2020 r. dotyczyło to 76 proc. cudzoziemców.
 • Atrakcyjność polskiego rynku pracy dla cudzoziemców rośnie ze względu na to, jak polska gospodarka poradziła sobie z pandemią i proporcjonalnie do problemów w krajach pochodzenia migrantów.

Jak podaje Urząd ds. Cudzoziemców, ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada obecnie prawie 460 tys. cudzoziemców. To 8-proc. wzrost w porównaniu z danymi z ubiegłego roku.

Kto przyjeżdża do Polski?

Z 457,2 tys. cudzoziemców, którzy 1 stycznia 2021 r. posiadali ważne dokumenty pobytowe, największe grupy stanowili obywatele: Ukrainy – 244,2 tys. osób, Białorusi – 28,8 tys., Niemiec – 20,5 tys., Rosji – 12,7 tys., Wietnamu – 10,9 tys., Indii – 9,9 tys., Włoch – 8,5 tys., Gruzji – 7,9 tys., Chin – 7,1 tys. oraz Wielkiej Brytanii – 6,6 tys.

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika również, że w 2020 r. największy wzrost liczby obcokrajowców osiedlających się w Polsce dotyczył obywateli: Ukrainy – o 29,4 tys. osób, Białorusi – o 3,2 tys., Gruzji – o 2,4 tys., Mołdawii – o 1,2 tys. oraz Korei Południowej – o 0,5 tys.

Migracja za pracą

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pandemia i migracja: cudzoziemcy nadal przyjeżdżają do Polski za pracą
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Wojciech 2021-01-29 11:36:28

  Przestańcie już reklamować tych ukroli bo się niedobrze robi

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA