×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska wciąż atrakcyjna dla Ukraińców. Ale już wiosną może się to zmienić

 • Karolina Markowska
  km
 • 5 lut 2021 20:00

Liczne i ciągle zmieniające się zasady wjazdu do różnych państw, kwarantanny i inne ograniczenia znacznie zmniejszyły tempo migracji zarobkowej w Europie. Z drugiej strony niestabilność gospodarcza krajów wschodniej Europy w tym szczególnie Ukrainy sprzyja napływowi siły roboczej do Polski. Najnowsze dane Eurostatu pokazały, że Polska jest europejskim liderem, jeśli chodzi o liczbę imigrantów spoza UE.

Polska wciąż atrakcyjna dla Ukraińców. Ale już wiosną może się to zmienić
Polski przybyło najwięcej migrantów spoza UE ze wszystkich krajów europejskich (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Według danych Narodowego Banku Polskiego w 2015 r. przeważająca większość Ukraińców (80 proc.) planowała roczny pobyt w Polsce, natomiast dane z 2020 r. wskazują, że większość (52 proc.) planuje pozostać na okres dłuższy niż 3 lata.
 • Z badań przeprowadzonych przez centrum analityczne Gremi Personal wynika, iż nastąpił wzrost zapotrzebowania na oferty pracy dla małżeństw.
 • Latem 2020 roku zaczęto odnotowywać rosnącą liczbę wyjazdów Ukraińców do Niemiec, Czech i innych krajów UE na podstawie fałszywych dokumentów, czy polskich wiz pracowniczych.

Jak wynika z badań rynku, obawy o wstrzymanie migracji pracowników ze wschodu, jakie jeszcze pod koniec 2020 roku towarzyszyły polskim przedsiębiorcom, nie były do końca uzasadnione. Okazuje się bowiem, że cudzoziemcy coraz chętniej zostają w Polsce na dłużej, co więcej wiążą z naszym krajem swoją przyszłość.

Według danych Narodowego Banku Polskiego w 2015 r. przeważająca większość Ukraińców (80 proc.) planowała roczny pobyt w Polsce, natomiast dane z 2020 r. wskazują, że większość (52 proc.) planuje pozostać na okres dłuższy niż 3 lata.

Z badań przeprowadzonych przez centrum analityczne Gremi Personal wynika, iż nastąpił  wzrost zapotrzebowania na oferty pracy dla małżeństw. Około 15 proc. respondentów planuje przeprowadzić się do Polski z rodziną. Jednocześnie co trzeci Ukrainiec (31 proc.) pracujący w Polsce ma plany związane bezpośrednio z pozostaniem w Polsce: uzyskaniem zezwolenia na pobyt stały, zdobyciem obywatelstwa, przeprowadzkę z rodziną, zakupem nieruchomości, czy nawet rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Te dane potwierdza również polskie MSZ. Według Urzędu do Spraw Cudzoziemców od 1 stycznia 2020 roku zezwolenie na pobyt w Polsce otrzymało 214 tys. obywateli Ukrainy.

Pomóc w podjęciu decyzji o dłuższym związaniu się z Polską mogą także zmieniające się przepisy. Polski rząd wspiera ukraińskie rodziny posiadające zezwolenie na pobyt w Polsce (tzw. karta pobytu z dostępem do rynku pracy) poprzez włączanie ich do szeregu programów rodzinnych. Od 2019 roku Ukraińcy mogą wnioskować o świadczenie w ramach programu rządowego 500+.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Polska wciąż atrakcyjna dla Ukraińców. Ale już wiosną może się to zmienić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Roert 2021-05-06 18:08:18

  mam sąsiada ukraińca pietro wyżej - wieśniak nikomu nie życze takigo sąsiada- buraka jak on- po co takie chlewo wpuszczać do polski ?

 • Jarek 2021-04-30 14:51:52

  TO prawda dostają 500plus I jeszcze od firm dostają dodatki mieszkaniowe na wynajem .Mają gdzieś polaków obnosząc się ze swoimi BANDEROWSKIMI (FASZYSTOWSKIMI )SYMBOLAMI U P A.A co robi nasz rząd ,wchodzi im głęboko w W.

 • olo 2021-04-15 16:33:10

  (...) z tymi śmierdzielami. Polska dla Polaków.

 • Stefan 2021-04-10 21:12:45

  Ukry nie chcemy was

 • Robert 2021-04-10 21:10:35

  Ukraincy nie chcę was w Polsce. Jedynych normalnych jakich widzialem to mieli cos z wychowania polskiego. Stawiajcie pomniki banderu I slavu ss galjicjen. Wolę Rosjan

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA