×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska umacnia sprzeciw ws. delegowanych pracowników

  • Autor: PAP/JS
  • 20 paź 2017 20:45

Polska podczas szczytu UE umacniała stanowisko państw, które sprzeciwiają się zaostrzaniu przepisów dotyczących delegowania pracowników. Według źródeł dyplomatycznych koalicja krajów niechętnych niektórym rozwiązaniom może liczyć nawet 15 państw.

Polska umacnia sprzeciw ws. delegowanych pracowników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W poniedziałek (23 października) w Luksemburgu bezpośrednie negocjacje będzie prowadzić minister pracy Elżbieta Rafalska.

• Główny problem dotyczy obecnie tego, czy regulacjami o delegowaniu będą objęci kierowcy w transporcie międzynarodowym oraz jak długo może maksymalnie trwać delegowanie.

Węgierscy dyplomaci, którzy prowadzą w imieniu Grupy Wyszehradzkiej rozmowy w tej sprawie ze stojącym po drugiej strony barykady Paryżem, mówią nieoficjalnie o ustępstwach wobec Francji. Państwa członkowskie próbowały kilka miesięcy temu przyjąć kompromis ws. pracowników delegowanych, ale wówczas niespodziewanie stanowisko zaostrzył prowadzący jeszcze wtedy kampanię wyborczą obecny prezydent Francji Emmanuel Macron.

Francuski przywódca starał się rozbijać jedność państw Europy Środkowo-Wschodniej - odwiedzając państwa tego regionu, ominął Warszawę, natomiast próbował uzyskać poparcie Rumunii, Bułgarii, Słowacji czy Czech.

"Francja liczyła, że rozmontuje obóz wizytami i komplementami, ale to się nie udało" - mówił w piątek dziennikarzom jeden z wysoko postawionych dyplomatów. Stanowisko Francji jest tak sztywne, że mimo iż kluczowe spotkanie unijnych ministrów w tej sprawie odbędzie się już w poniedziałek, podczas czwartkowo-piątkowego szczytu nie doszło do rozmowy prezydenta Macrona z premier Beatą Szydło.

Szefowa polskiego rządu mówiła na konferencji prasowej, że Grupa Wyszehradzka, która ma wspólne stanowisko, poszła "na daleko posunięty kompromis". "Zaproponowaliśmy dobre rozwiązania, które są do zaakceptowania przez nas, przez Polskę, przez Węgrów, Czechów i Słowaków, również przez inne państwa członkowskie" - podkreśliła Beata Szydło.

"Tylko problem jest taki, że Francja uznała, że będzie przedstawiała swoje stanowisko - bardzo sztywne. Ale te rozmowy robocze, spotkania cały czas trwają. Mamy jeszcze kilka dni na to, żeby można było ten konsensus wypracować" - dodała Szydło. Jej zdaniem porozumienie w tej sprawie jest do wypracowania. "Jesteśmy pełni optymizmu" - mówiła.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański, który towarzyszył premier w Brukseli podkreślał, że szczyt był przez polską delegację bardzo dobrze wykorzystany do tego, by skonsolidować stanowisko tych państw, które dziś sprzeciwiają się tendencjom protekcjonistycznym na wspólnym rynku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska umacnia sprzeciw ws. delegowanych pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA