- Z badania EWL wynika, że tuż przed wybuchem wojny 55 proc. ukraińskich obywateli w naszym kraju deklarowało, że szukało zatrudnienia poza granicami Polski.
- W 2023 roku odsetek ten jest ponad dwukrotnie mniejszy i wynosi 24 proc.
- Główny kraj alternatywnej migracji dla obywateli Ukrainy, którzy są zainteresowani zatrudnieniem w innych państwach niż Polska, wciąż stanowią Niemcy.
Badanie „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego pokazało, że wśród przebywających w naszym kraju obywateli Ukrainy zdecydowanie obniżyła się chęć poszukiwania pracy w innych państwach niż Polska.
Tuż przed wybuchem wojny 55 proc. ukraińskich obywateli w naszym kraju deklarowało, że szukało zatrudnienia poza granicami Polski. W 2023 roku odsetek ten jest ponad dwukrotnie mniejszy i wynosi 24 proc. Warto podkreślić, że wśród uchodźców wojennych wynosi on zaledwie 14 proc.
Źródło: Badanie Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy, przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL
Stabilna i rozwojowa praca czeka na Ukraińców w Polsce
Zdaniem autorów badania, fakt ten świadczy o tym, że Polska w odpowiedni sposób zaspokoiła potrzeby obywateli Ukrainy związane z aktywizacją zawodową oraz sprostała ich oczekiwaniom zarówno tych, którzy uciekali przed wojną, jak i tych, którzy szukali w naszym kraju zatrudnienia.
- Polska odniosła ogromne sukcesy w zapewnianiu pracy uchodźcom z Ukrainy, z których zdecydowana większość znalazła swoją pierwszą pracę w naszym kraju. Zapewnienie obywatelom Ukrainy stabilnej pracy w Polsce, odpowiadającej ich wysokim kompetencjom oraz umożliwiającej rozwój zawodowy, jest kluczowym czynnikiem, który może zatrzymać zarówno ukraińskich migrantów, jak i uchodźców w Polsce na dłużej – komentuje wyniki badań Andrzej Korkus, prezes Platformy Migracyjnej EWL.
Jeśli nie Polska, to kto? Oto kraje alternatywnej migracji dla obywateli Ukrainy
Główny kraj alternatywnej migracji dla obywateli Ukrainy, którzy są zainteresowani zatrudnieniem w innych państwach niż Polska, wciąż stanowią Niemcy. Obecnie niemal 2/3 z nich (64 proc.) wskazuje Niemcy jako państwo, w którym poszukiwało zatrudnienia w ciągu ostatniego roku. Istotne jest, że wśród przedwojennych migrantów odsetek poszukujących pracy za Odrą jest o 25 pkt proc. wyższy niż wśród uchodźców wojennych (69 proc. wobec 44 proc.).
Zdaniem ekspertów EWL tak wysoki wynik naszych zachodnich sąsiadów może być skutkiem wprowadzonych w związku z rosyjską inwazją zmian w europejskim prawie migracyjnym oraz ogromnego zapotrzebowania Niemiec na pracowników zagranicznych.
Źródło: Badanie Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy, przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL
Na drugim miejscu wśród ukraińskich obywateli tradycyjnie uplasowały się Czechy (23 proc.), jednak warto podkreślić, że w tym kraju częściej zatrudnienia poszukiwali migranci przedwojenni z Ukrainy (26 proc.) niż uchodźcy wojenni (11 proc.). Wśród uchodźców dużym zainteresowaniem cieszą się perspektywy pracy w Wielkiej Brytanii (30 proc.), USA (22 proc.) oraz we Włoszech (19 proc.), zaś wśród migrantów przedwojennych – w Norwegii (13 proc.) oraz Szwecji (11 proc.).
Tylko 1/5 polskich firm nie zatrudnia Ukraińców
Warto przypomnieć, że ponad 80 proc. polskich przedsiębiorstw zatrudnia obywateli Ukrainy. Tak wynika z badania Centrum Analitycznego Gremi Personal. W 36 proc. firm liczba Ukraińców waha się od 10-20 proc. całego personelu. 1/3 (30 proc.) firm zatrudnia mniej niż 10 proc. obywateli Ukrainy. Co 10 firma zatrudnia od 20-40 proc. Ukraińców, a zaledwie 5 proc. firm odpowiedziało, że zatrudnia ponad 50 proc. Ukraińców.
- W niemal każdej firmie w Polsce pracują obywatele Ukrainy. Przed wybuchem rosyjskiej wojny stanowili największą migrację zarobkową, a po wojnie - największą społeczność uchodźczą. - komentuje Vitaliya Korsun, dyrektorka działu współpracy Gremi Personal.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (108)