×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska radzi sobie z zatrudnianiem Ukraińców, ale kilka rzeczy trzeba poprawić

Wojna w Ukrainie trwa od 355 dni. Od 24 lutego 2022 roku polską granicę przekroczyło niespełna 10 mln osób. Pod koniec ubiegłego roku w Polsce przebywało prawie milion uchodźców wojennych. Pracę podjęło 2/3 osób w wieku produkcyjnym.

Polska radzi sobie z zatrudnianiem Ukraińców, ale kilka rzeczy trzeba poprawić
Ludzie ukrywający się na stacji kijowskiego metra podczas alarmu przeciwlotniczego (fot. PAP/EPA/Oleg Petrasyuk)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Pod koniec 2022 roku w Polsce przebywało około 2,3 mln Ukraińców. Liczbę uchodźców wojennych oszacowano na ok. 950 tys.
  • - To, co nie działa, to uprawnienia zawodowe i ich przyznawanie - zauważa Piotr Kamiński. Dodaje, że sporym wyzwaniem dla pracodawców jest poziom znajomości języka polskiego.
  • Jak wylicza Światowa Organizacja Zdrowia, zaburzenia psychiczne dotyczą jednej na pięć osób, które ucierpiały w wyniku konfliktów zbrojnych. Szacuje się, że ponad 15 milionów osób w Ukrainie wymaga wsparcia psychospołecznego, by poradzić sobie z wojenną rzeczywistością.

Z danych Straży Granicznej wynika, że od 24 lutego 2022 r., granicę z Polską przekroczyło 9,776 mln osób. Granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 7,911 mln osób.

Z przedstawionych pod koniec 2022 roku przez Polski Fundusz Rozwoju danych wynika, że w Polsce przebywało około 2,3 mln Ukraińców. Szacunkowo około 1,3 mln z nich pracowało w Polsce jeszcze przed wojną. Liczbę uchodźców wojennych oszacowano na ok. 950 tys. 90 proc. z nich to kobiety i dzieci. Zaledwie 6 proc. jest w wieku poprodukcyjnym. 

- Można szacować, że 60-70 proc. uchodźców pracuje, co jest bardzo wysokim wskaźnikiem zatrudnienia. Obecnie w Polsce przebywa 950 tys. uchodźców z Ukrainy. Nie jest prawdą, że ktoś zabiera komuś pracę. To wypełnianie luk, wakatów. Uchodźcy pracują raczej w pracach prostych, choć z czasem będzie się to pewnie zmieniać, bo to są ludzie dobrze wykształceni i wykwalifikowani - mówił podczas prezentacji danych wiceprezes PFR Bartosz Marczuk.

Zatrudnianie Ukraińców na szczęście nie jest nadmiernie skomplikowane

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska radzi sobie z zatrudnianiem Ukraińców, ale kilka rzeczy trzeba poprawić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA