Polska przyjmie prawie 12 tys. uchodźców?

Komisja Europejska zaproponuje, by w ramach rozdzielenia między kraje UE dodatkowych 120 tysięcy uchodźców do Polski trafiło 9 287 osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska przyjmie prawie 12 tys. uchodźców?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 wrz 2015 19:33


Nową propozycję relokacji uchodźców, docierających do Włoch, Grecji oraz na Węgry, przedstawić ma w środę rano w Parlamencie Europejskim szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. To część odpowiedzi UE na zaostrzenie kryzysu migracyjnego w ostatnich miesiącach.

Czytaj też: Kopacz: Nie możemy przyjąć niekontrolowanej liczby imigrantów

Na Niemcy przypaść ma 31 443 uchodźców, na Francję - 24 031, a na Hiszpanię - 14 931. Szczegóły podziału 120 tysięcy uchodźców między kraje UE opublikowała w poniedziałek jako pierwsza holenderska gazeta "Volkskrant". Dane potwierdziły w poniedziałek źródła unijne.

Europa przyjmie 160 tys. uchodźców

Według planów KE kraje Unii miałyby w sumie podzielić między siebie 160 tysięcy uciekinierów z regionów objętych konfliktami, głównie z Syrii i Erytrei. W maju KE zaproponowała już relokację 40 tysięcy uchodźców, docierających do Włoch i Grecji; na Polskę przypadło wówczas 2 659 osób, ale rząd w Warszawie zadeklarował przejęcie od Włoch i Greków 1100 uchodźców oraz zaoferował 900 miejsc dla uchodźców przesiedlanych bezpośrednio z obozów poza UE.

Według obu propozycji Komisji Europejskiej Polska miałaby przyjąć w sumie 11 946 osób.

Chociaż w czerwcu państwa unijne nie zgodziły się na ustalenie wiążących kwot podziału uchodźców dla poszczególnych krajów i opowiedziały się za systemem dobrowolnym, to Komisja podtrzymuje swoją pierwotną propozycję. "Nasza propozycja pozostaje na stole. System dobrowolny nie zadziałał" - powiedział dziennikarzom pragnący zachować anonimowość urzędnik unijny.

Czytaj też: Siemoniak: Polska jest otwarta dla obcokrajowców, ale wtedy, kiedy mają pracę

Klucz podziału oparty jest przede wszystkim na wielkości PKB poszczególnych krajów oraz liczbie ludności. Dodatkowe kryteria to poziom bezrobocia oraz liczba już przyjętych uchodźców.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

emeryt46 2015-09-07 22:12:40

Dlaczego Polska ,Słowacja ,Czechy i Węgry ni chcą przyjmować islamistów ?!!! Zobacz na You Toube "muzułmanie we Francji " ...