×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Imigranci, Ukraińcy w Polsce: Polska potrzebuje emigrantów zarobkowych

  • Justyna Koc
    jk
  • 25 sie 2016 10:49

• Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej można szacować, że od 2010 r. do prac sezonowych do Polski przyjechało ponad 135 tys. cudzoziemców.
• Z drugiej strony około pół miliona Polaków szuka zatrudnienia w okresie letnim poza granicami kraju.
•  Obcokrajowcy zapełniają pustkę na rynku pracy spowodowaną wyjazdami emigracyjnymi naszych rodaków.

Imigranci, Ukraińcy w Polsce: Polska potrzebuje emigrantów zarobkowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Z raportów przedstawionych przez MPiPS wynika, że emigrantów zarobkowych w Polsce jest coraz więcej. W porównaniu z rokiem 2010 łączna liczba zezwoleń na pracę wydanych w roku 2015 wzrosła blisko dwukrotnie – z niemal 37 tys. do ponad 65 tys.

29 kwietnia tego roku do opiniowania trafiła nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy złożona przez MPiPS. Istotną zmianą jest propozycja wprowadzenia zezwoleń na pracę tymczasową oraz krótkoterminową dla cudzoziemców. Nowelizacja dotknie przede wszystkim mieszkańców: Ukrainy, Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii i Rosji.

Czytaj też: Płace obcokrajowców w Polsce: Nikt nie zarabia więcej tylko dlatego, że pochodzi z innego kraju

– Do tej pory obywatele tych państw mogli podejmować się pracy tymczasowej w Polsce bez obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę, tylko na podstawie oświadczenia o zamiarze zatrudnienia ze strony pracodawcy. Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, cudzoziemcy będą musieli postarać się o stosowne zezwolenie wydawane przez starostę. Zwiększenie formalności nie tylko utrudni znalezienie zatrudnienia przyjezdnym, ale i skomplikuje sytuację polskich pracodawców, zatrudniających cudzoziemców do prac tymczasowych – komentuje Bartosz Kaczmarczyk, prezes Loyd.

Coraz więcej imigrantów w Polsce

Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość wydanych zezwoleń na pracę dla robotników wykwalifikowanych i pracowników przy pracach prostych, można szacować, że w zeszłym roku większość cudzoziemców, bo ponad 43 tys., przyjechała do naszego kraju w celu podjęcia pracy sezonowej. Od 2010 r. liczba ta, wyłączając jedynie rok 2013, wzrasta systematycznie.

Co więcej, jak podaje MPiPS, coraz więcej obcokrajowców może pracować na innej podstawie niż zezwolenie na pracę cudzoziemca czy oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Tym samym rzeczywista liczba obcokrajowców zatrudnionych w Polsce może być jeszcze większa.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Imigranci, Ukraińcy w Polsce: Polska potrzebuje emigrantów zarobkowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA