Polska nie chce u siebie imigrantów. Grupa Zagranica apeluje o zmianę stanowiska

- Organizacje pozarządowe zrzeszone w Grupie Zagranica wyrażają swoje głębokie rozczarowanie i stanowczy sprzeciw wobec stanowiska Rządu RP w sprawie odrzucenia planu Komisji Europejskiej dotyczącego obowiązkowych kwot migrantów przyjmowanych przez kraje UE - informuje Grupy Zagranica.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska nie chce u siebie imigrantów. Grupa Zagranica apeluje o zmianę stanowiska

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

3 lip 2015 12:55


Oświadczenie 61 polskich organizacji pozarządowych w sprawie polityki polskiego rządu wobec przyjmowania uchodźców przesłała Fundacja im. Stefana Batorego, która jest członkiem Grupy Zagranica.

Polska ma obowiązek przyjąć uchodźców

W ocenie Grupy Zagranica wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, mają obowiązek moralny i prawny, solidarnie podjąć działania i odpowiedzialność za przyjęcie uchodźców z Syrii, Erytrei, z krajów północnej Afryki, Bliskiego Wschodu i Rogu Afryki.

"Polska, jako sygnatariusz Konwencji Genewskiej z 1951 roku oraz państwo członkowskie UE powinna pomóc uchodźcom oraz, w imię solidarności między społeczeństwami w Europie, wesprzeć wysiłki krajów pierwszego kontaktu tj. Włoch i Grecji, do których docierają uchodźcy" - głosi oświadczenie.

Jak przypomniano proponowany przez Komisję Europejską plan zakłada, że Polska byłaby zobowiązana do przyjęcia w ramach przesiedlenia i relokacji łącznie ponad 3,6 tys. osób. "Chętnie wesprzemy wysiłki Rządu w tym zakresie i oferujemy naszą pomoc w tworzeniu i prowadzeniu programów integracyjnych" - zapewniły organizacje.

Deklaracja polskiego rządu to wstyd

"Deklarację polskiego rządu o sprzeciwie wobec propozycji Komisji Europejskiej odbieramy z niedowierzaniem i wstydem. Jeśli nazywamy Polskę kolebką solidarności, jeśli deklarujemy, że wolność i prawa człowieka są nam drogie, jesteśmy zobowiązani do niesienia pomocy innym, którzy nie mają możliwości powrotu do swojego kraju" - czytamy w oświadczeniu.

"W czasach, gdy protesty przeciwko zniewoleniu były powszechne, gdy uciekaliśmy z kraju w obawie o swoje życie, w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszej przyszłości, liczyliśmy na pomoc innych. I ta pomoc nadchodziła. Dawano nam schronienie, pracę i nadzieję. Czas abyśmy zaczęli spłacać ten dług i co równie ważne, byli wierni ideom, które doprowadziły do zmiany systemu i pozwalają nam godnie żyć" - podkreślono.

Grupa Zagranica zaapelowała do rządu o zmianę stanowiska. "Oczekujemy podjęcia bezzwłocznych działań i opracowania planu, który w długofalowej perspektywie zapewni uchodźcom warunki do bezpiecznego, godnego życia i możliwość integracji ze społeczeństwem" - czytamy w oświadczeniu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.