PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polska królem umów tymczasowych. Zawieramy ich najwięcej w całej Unii Europejskiej

  • Justyna Koc
    jk
  • 27 maj 2021 11:46

Eurostat podaje, że najwyższy odsetek pracowników z umową tymczasową, pochodzących spoza UE, odnotowano w 2020 roku w Polsce (40,6 proc.).

Polska królem umów tymczasowych. Zawieramy ich najwięcej w całej Unii Europejskiej
Udział rodzimych pracowników tymczasowych w ogólnej liczbie zatrudnionych był najwyższy w Hiszpanii (21,8 proc.), Polsce (17,9 proc.) i Portugalii (16,6 proc.) (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak podaje Eurostat, jedna piąta (20,3 proc.) pracowników urodzonych poza Unią Europejską (UE) była zatrudniona na podstawie umowy tymczasowej. W przypadku osób pochodzących z innego państwa członkowskiego odsetek ten był niższy - wyniósł 13,8 proc. Jeśli chodzi o pracę tymczasową w przypadku rodzimych mieszkańców, to 11,8 proc. osób miała umowę czasową.

Eurostat podaje, że najwyższy odsetek pracowników z umową tymczasową, pochodzących spoza UE, odnotowano w Polsce (40,6 proc.), na Cyprze (35,8 proc.), Hiszpanii (35,1 proc.), Portugalii (26,8 proc.) oraz Szwecji (25,2 proc.). Z kolei najniższy jest w Estonii (2,1 proc.), Austrii (6,9 proc.), na Węgrzech (7,2 proc.) i w Irlandii (7,5 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W przypadku imigrantów z umowami czasowymi z innego kraju UE, największy udział pracowników tymczasowych w ogólnej liczbie pracowników odnotowano Hiszpanii (27 proc.), Holandii (19,3 proc.) i we Włoszech (18,3 proc.). Na drugim końcu listy mamy: Węgry (4,2 proc.), Irlandię (6,6 proc.), Luksemburg (6,8 proc.), Austrię (7,2 proc.), Cypr (7,3 proc.) i Słowenię (8,4 proc.).

Udział rodzimych pracowników tymczasowych w ogólnej liczbie zatrudnionych był najwyższy w Hiszpanii (21,8 proc.), Polsce (17,9 proc.) i Portugalii (16,6 proc.). Na przeciwległym biegunie mamy: Litwę (1,1 proc.), Rumunię (1,2 proc.), Estonię (2,6 proc.), Łotwę (2,7 proc.) i Bułgarię (3,5 proc.).

Źródło: Eurostat
Źródło: Eurostat

Warto dodać, że według danych Eurostatu udział pracowników tymczasowych w ogólnej liczbie zatrudnionych w UE był wyższy wśród kobiet niż mężczyzn we wszystkich trzech subpopulacjach - pracowników rodzimych, pracowników urodzonych w innym państwie członkowskim UE oraz pracowników urodzonych poza UE.

 

Źródło: Eurostat
Źródło: Eurostat
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska królem umów tymczasowych. Zawieramy ich najwięcej w całej Unii Europejskiej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA