Polska krajem tranzytowym. Coraz więcej nielegalnych imigrantów

W 2013 r. na polskich granicach zatrzymano 3,7 tys. nielegalnych migrantów. To o 16 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy zatrzymano 3 tys. osób. Polska traktowana jest jako kraj tranzytowy lub docelowej migracji - wynika z nowego raportu MSW.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska krajem tranzytowym. Coraz więcej nielegalnych imigrantów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 paź 2014 18:20


Eksperci przekonują, że nielegalna migracja jest zjawiskiem stale rosnącym uzależnionym m.in. od zmian geopolitycznych oraz pojawiających się na świecie konfliktów zbrojnych.

"Nielegalne przekraczanie granic odbywa się w głównej mierze przy udziale zorganizowanych grup przestępczych. Organizują one transport na wszystkich etapach podróży, tymczasowe schronienie w państwach tranzytowych, a także niejednokrotnie podrobione lub przerobione dokumenty. Jedynie nieliczni migranci podejmują próbę indywidualnego i samodzielnego dotarcia do kraju docelowego" - podkreślono w blisko 400-stronicowym dokumencie przygotowanym przez MSW.

Czytaj też: Ameryka ma coraz większy problem z nielegalną imigracją dzieci. Jak sobie z nią radzić?

Jak wskazuje Straż Graniczna, nielegalna migracja od lat pozostaje najpoważniejszym rodzajem przestępczości granicznej. "Migranci wciąż poszukują możliwości uzyskania azylu lub poprawy sytuacji ekonomicznej przez znalezienie pracy w krajach lepiej rozwiniętych" - wskazuje MSW.

Położenie i członkostwo Polski w UE, jak również przynależność do strefy Schengen powodują stałe zainteresowanie naszym krajem wśród obywateli państw trzecich i międzynarodowych grup przestępczych.

Czytaj też: Imigranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy

Jak podaje MSW, w zeszłym roku zatrzymano 3795 osób (w tym na granicy zewnętrznej - 1484), które przekroczyły lub usiłowały przekroczyć polską granicę. Oznacza to wzrost o 16 proc. w porównaniu z rokiem 2012, kiedy zatrzymano 3052 osób (1281). W 2013 roku największa liczba zatrzymanych osób pochodziła z Ukrainy: 1444 osoby (w roku 2012 było ich 1388), Rosji – 944 osoby (w 2012 - 232), Białorusi – 271 (224) oraz Gruzji – 186 (217).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.