×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska krajem imigrantów? Zapytaliśmy 13 menedżerów, co nas czeka

Wszystko wskazuje na to, że w 2022 obcokrajowcy nadal będą przyjeżdżać do Polski. Kto i z jakich krajów będzie ściągać pracowników? Czy pracodawcy otworzą się na nowe kierunki? Zapytaliśmy o to 13 menedżerów.

Polska krajem imigrantów? Zapytaliśmy 13 menedżerów, co nas czeka
Imigrantów w Polsce jest coraz więcej (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Prognozy są alarmujące - w 2021 roku 18. urodziny miało ponad 350 tysięcy Polaków. Wiek emerytalny osiągnęło z kolei ponad pół miliona seniorów.
  • W obliczu pogłębiających się braków kadrowych część firm będzie automatyzować procesy, inne będą zatrudniać imigrantów.
  • Jak uważają wypowiadający się dla PulsHR.pl menedżerowie, polski rynek pracy będzie otwarty na obcokrajowców z Europy Środkowo-Wschodniej: Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii, Mołdawii i Rosji. Dołączą do nich nowe kierunki - Ameryka Południowa i Azja, a także Afryka (m.in. Kenia czy Uganda).

Imigrantów w Polsce jest coraz więcej. W trzech kwartałach 2021 r. liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła o 15 proc. Na początku października takie dokumenty posiadało 525 tys. osób. Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że najliczniej zwiększyła się grupa obywateli Ukrainy, Białorusi oraz Gruzji.

Warto także zwrócić uwagę na dane Eurostatu, z których wynika, że Polska wydała ponad jedną czwartą wszystkich pierwszych zezwoleń na pobyt udzielonych w UE obywatelom spoza UE (598 tys., czyli 26 proc. wszystkich zezwoleń wydanych w UE). Nasz kraj znalazł się także na szczycie listy pierwszych zezwoleń na pobyt związanych z zatrudnieniem - w 2020 r. wydała 502 300 zezwoleń, co stanowi 22 proc. wszystkich pierwszych zezwoleń wydanych w UE.

Polska potrzebuje pracowników

Wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku trend ten się nie zmieni - obcokrajowcy nadal będą przyjeżdżać do Polski.

Jak podkreślają eksperci Adecco, w najbliższych latach liczba odchodzących na emeryturę przewyższy liczbę tych, którzy zaczynają karierę zawodową. Tym samym coraz trudniej będzie znaleźć odpowiedniego pracownika. Prognozy są alarmujące - w 2021 roku 18. urodziny miało ponad 350 tysięcy osób. Wiek emerytalny osiągnęło z kolei ponad pół miliona seniorów.

- Coraz trudniejsza sytuacja demograficzna w Polsce sprawia, że kwestia deficytu wykwalifikowanych pracowników będzie w najbliższych miesiącach coraz większym wyzwaniem. Jak prognozują nasi eksperci, największe kłopoty ze znalezieniem odpowiednich, doświadczonych kandydatów do pracy będą miały w najbliższych miesiącach branże logistyczna i produkcyjna. Biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuację - duże firmy postawią na automatyzację procesów. W kraju coraz bardziej będą rozwijały się kolejne gałęzie przemysłu high-tech, a produkcja będzie przenoszona coraz dalej na Wschód - ocenia Anna Wicha, head of strategic accounts Adecco EE&MENA, prezes Polskiego Forum HR.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polska krajem imigrantów? Zapytaliśmy 13 menedżerów, co nas czeka

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Przedsiębiorca 2022-01-07 16:59:19

    Praktycy znają od wielu lat ogromne braki rąk do pracy ale czy politycy, urządnicy umieją ten problem rozwiązać - jak na razie mają wielką zadyszkę i nie moga sprostać wyzwaniom ????

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA